Predstavnik organizacije Green Team Mario Crnković, tokom diskusije o nuklearnoj energiji organizovane u okviru Evropskog parlamenta, prenio je zabrinutost i protivljenje namjeri Hrvatske da radioaktivne otpade skladišti uz rijeku Unu, odnosno uz sam granični pojas s Bosnom i Hercegovinom.
Poručio je tom prilikom da sva priča o zaštiti životne sredine, planovi o održivom razvoju, sve agende i strategije, padaju u vodu ukoliko se legalizuje da se radioaktivni i drugi opasni otpadi guraju na granice.
"U skladu s tim, dužni smo da borbu podignemo na međunarodni nivo, a Evropski parlament je jedna od adresa na koju ćemo se vraćati.
Slučaj Trgovska gora nije tema BiH, Hrvatske i Slovenije, riječ je ozbiljnom problemu na međunarodnom nivou čije posljedice će osjećati i druge zemlje, jer slučaj Trgovska gora je uspostavljanje nove prakse da li je princip guranja otpada na granice sa drugim zemljima prihvatljiv ili ne", kaže za Fenu Crnković.
Navodi kako je iskoristio priliku i da prisustvuje godišnjoj skupštini mreže Nuclear Transparency Watch koja okuplja kvalifikovana tehnička lica, predstavnike akademske zajednice i organizacije koje se bave pitanjima vezanim za nuklearnu energiju.
Crnković je mišljenja da je previše vremena uloženo u komunikaciju i dokazivanje jedni drugima unutar BiH ko je više protiv namjere Hrvatske kada je u pitanju Trgovska gora.
"Krajnje je vrijeme da svi koji su protiv te katastrofalne ideje na međunarodnom nivou deklarišemo svoje stavove. To je dužnost svih nas, bilo da smo iz reda građana, akademske zajednice, predstavnika institucija ili političkih aktera - odgovornost je na svima nama, jer do pozitivnog rješenja možemo doći samo zajedničkim radom", smatra Crnković.
Organizacija Green Team je angažovala pravnu kuću iz Francuske koja će podići na viši nivo pravnu odbranu interesa građana i zaštitu životne sredine, te se posvetiti prikupljanju argumentacije i podizanju ove teme na međunarodni nivo prije nego dođe do sudskog odlučivanja.