Astronomi su prošle sedmice objavili dovršetak desetljeća dugog i preciznog rada na stvaranju cjelovite panorame naše susjedne galaksije, Andromede. Rezultat je zadivljujuća, detaljna slika koja pruža najpotpuniji pogled na cijelu galaksiju do sada, s potencijalom da unaprijedi naše razumijevanje načina na koji spiralne galaksije u svemiru nastaju i evoluiraju.
Oko 2015. godine astronomi su započeli mukotrpan proces spajanja slika snimljenih svemirskim teleskopom Hubble koje su prikazivale sjeverni dio Andromede. Tada dobivena slika obuhvaćala je 100 miliona zvijezda u mozaiku s oko 1,5 milijardi piksela. Na ovogodišnjoj konferenciji Američkog astronomskog društva (AAS) u Marylandu, Zhuo Chen sa Univerziteta Washington objavila je da je ona, zajedno sa svojim timom, završila sličan rad na južnom dijelu Andromede, dodavši gotovo 100 miliona zvijezda prethodnom mozaiku.
Nevjerojatni detalji
Kombiniranjem ovih dviju polovica stvoren je najveći mozaik Hubbleovih promatranja ikad. Na njemu možemo vidjeti jasan sjaj gotovo 200 miliona zvijezda raspoređenih u slici s 2,5 milijardi piksela. Za izradu ove panorame bilo je potrebno više od 600 preklapajućih snimaka, snimljenih tokom 1.000 Hubbleovih orbita, objavila je NASA.
'Fotografiranje Andromede slično je fotografiranju plaže uz razlučivanje pojedinih zrnaca pijeska,' izjavila je Chen. 'Ovo je prvi put da možemo vidjeti tako detaljne strukture galaksije koja nije naša.'