BHDoktor

Da li je tunjevina iz konzerve zdrava?

Pretjerivanje može ozbiljno da naškodi.

Postoje brojne prednosti konzervirane tunjevine za koje znate čak i prije nego što počnete da čitate njene sastojke na poleđini ambalaže.

Može dugo da stoji, jeftina je i može se kombinovati u brojnim obrocima, preko sendviča, pasti i raznih salata.

Što se tiče nutritivnih prednosti, tunjevina u konzervi ih ima dosta, ali važno je da ne pretjerujete sa ovom osnovnom hranom, jer previše tunjevine može dovesti do trovanja živom.

Uglavnom, uključivanje konzervirane tunjevine u vašu ishranu može biti odličan korak zbog svih pozitivnih efekata koje može imati na vaše tijelo.

Dodaješ proteine svojoj ishrane

Dodavanje proteina u vašu ishranu može biti izuzetno dragocjeno jer će učiniti da se duže osjećate sito i, na kraju, konzumirate manje kalorija.

Konzervirana tuna radi upravo to. Prema USDA, jedna konzerva tunjevine u ulju sadrži 46,6 grama proteina, dok jedna konzerva tunjevine upakovane u vodu sadrži 31,7 grama proteina.

S obzirom na činjenicu da bi trebalo da unosite 0,36 grama proteina po kilogramu tjelesne težine, samo jedna konzerva tunjevine mogla bi da zadovolji sve vaše dnevne potrebe, a to je sigurno efikasan način da dobijete proteine.

Pozitivno utiče na zdravlje mozga i očiju

Zahvaljujući omega-3 masnim kiselinama koje se nalaze u konzerviranoj tunjevini, ojačaćete svoj mozak i funkciju očiju, ako pojedete sendvič sa tunom za ručak.

Poznato je da DHA, omega-3 masna kiselina, ima svojstva poboljšanja pamćenja.

Pored toga, takođe ima efekat smanjenja upale i uklanjanja simptoma suhog oka. Dakle, ako ste tražili razlog da počnete da kupujete tunjevinu u konzervi, sada imate dva.

Ako je u ulju, mogla bi da vas dodatno ugoji

Iako konzervirana tunjevina spakovana u ulju ima neke prednosti kao što je više proteina i bolji ukus nego kada je u vodi, odnosno u salamuri, tunjevina u ulju ima više kalorija, masti i može dovesti do povećanja tjelesne težine. Zato je ulje dobro ocjediti ili birati tunu u salamuri.

Kako kažu podaci Ministarstva poljoprivrede SAD, jedna porcija od 85 grama komadića tunjevine, konzervisane u salamuri i ocjeđene, ima 100 kalorija i pet grama masti.

Može da izazove osećaj nadutosti

Jedan sastojak koji se nalazi u svim konzervama tunjevine je natrijum, koji u velikim količinama može dovesti do nadimanja.

Konzervirana tunjevina u prosjeku sadrži oko četvrtinu vaše dnevne potrebe natrijuma pa bi trebalo da obratite pažnju koliko dnevno konzumirate tunjevinu u konzervi kako bi osigurali da ostanete u preporučljivim granicama natrijuma.

Možete da se otrujete živom

Da se ogradimo prvo, konzervirana tunjevina sadrži mnogo manje žive od svježe tune.

Kao neurotoksin, živa je nešto što treba izbejgavati kada je to moguće.

Kada vidite konzervu tunjevine sa oznakom „laka tuna“, to znači da sadrži manje žive od tunjevine albakor.

„Laku tunu“ odrasli mogu da jedu jednom sedmično bez problema. Zato se držite ideje da jedete sve umjereno, i trebalo bi da budete u mogućnosti da izbjegnete trovanje živom i da jedete previše konzervirane tunjevine, piše Eatthis.