Ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić govoreći o slučaju studentica koje su u Sarajevu veličale ratne zločince i genocid u Srebrenici, a koje će školovanje nastaviti u Beogradu, i zahtjeva ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedina Kokanovića da se Dačić izjasni da li je to zvaničan stav Srbije, kazao je da je riječ o "dvostrukim standardima".
"Vi sada imate da li je neko verbalno ili na neki način podržavao nekoga ko je osuđen, optužen ili osumnjičen za ratne zločine. A ne vidite drugu stvar i ne želite da kažete i priznate, ali možete da nam objasnite šta znače izjave Nasera Orića za koga postoje dokazi da je vršio ratne zločine nad Srbima i koga naš sud tuži za to", rekao je Dačić.
Dačić je upitao šta znači Orićeva izjava "da je na Drini sve počelo i da će na Drini sve da se završi", kao i da li je to "dokaz velikomirovne politike koja se vodi u Bosni i Hercegovini".
O sankcijama koje su SAD uvele direktoru Bezbjednosno-informativne agencije Srbije Aleksandru Vulinu Dačić je kazao da ne očekuje da će Srbiji biti dostavljeni bilo kakvi dokazi o tvrdnjama u umiješanost Vulina u trgovinu oružjem i narkoticima.
"Koje dokaze će da dostave SAD? O njegovoj upletenosti u narkotike i oružje? Korupcija, maligni ruski uticaj… Ovdje je riječ o političkoj odluci da se sankcioniše neko zbog veza sa Rusijom“, rekao je Dačić, navodeći da je Vulin državni funkcioner koji isključivo sprovodi državnu politiku, bez obzira kakve su „njegove privatne preferencije“.
Uputio apel Turskoj
Izjavio je i da njegova zemlja ne gleda pozitivno na to što Turska naoružava prištinske snage bespilotnim letjelicama “bajraktar” i drugim oružjem.
„To svakako umanjuje postignute rezultate koje su ostvarili predsjednik Vučić i predsjednik Erdogan u međusobnoj saradnji i komunikaciji svih ovih godina. Apelujemo na Tursku da odigra pozitivnu ulogu, odnosno da doprinese miru i stabilnosti, a ne da podstiče nasilje nad Srbima“, rekao je Dačić za televiziju B92.
On je kazao da ne treba kriti da su turske simpatije na strani Prištine, ali da su u posljednjim godinama stizali pozitivni signali iz Turske da želi dobre bilateralne odnose sa Srbijom.
„U tom smislu se i mi nadamo da će se Turska, bez obzira što postoje te simpatije za Prištinu, pridržavati te statusno neutralne pozicije, pa i u KFOR-u“, rekao je Dačić, komentarišući što će komandant KFOR-a od jeseni biti upravo iz Turske.