Politički protest Bh. povorka ponosa, četvrta po redu, bit će održana danas u Sarajevu.
Kako su najavili organizatori, okupljanje počinje od 16 do 18 sati ispred Zemaljskog i Historijskog muzeja.
Šetnja je planirana od 18 do 19 sati ulicom Zmaja od Bosne do Skenderije, i pravo ulicom Maka Dizdara do Narodnog pozorišta gdje će biti upriličeni govori članova i članica Organizacionog odbora i muzički program do 21 sat.
Što se tiče potpunih blokada ulica za vrijeme održavanja Povorke, a o kojima pojedinci ovih dana govore, jedna od organizatorica Bh. povorke ponosa - Lejla Huremović za Raport kaže da do toga neće doći i pojašnjava kako je zamišljena ovogodišnja organizacija parade.
Jedina zabrana
"Vrlo jasno je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP KS) naglasilo da se nijedna ulica neće totalno zatvoriti. Bit će privremeno zaustavljanje ulica u trenutku kada Bh. povorka bude prolazila ulicama. Dakle, kada budemo na ulici Zmaja od Bosne kod Zemaljskog muzeja i kada krenemo prema Sarajevo City Centru, tih nekih 15 minuta će biti zatvorena ulica dok prođemo, te će odmah nakon našeg prolaska ovaj dio ulice biti otvoren. Što znači da će se na svakih 15-ak minuta zatvarati po jedan dio ulice i to je veliki napredak", pojašnjava organizatorica.
Kaže da je MUP "napokon odlučio da neće zatvarati sve ulice".
"Mi to nikad nismo ni tražili. Mislim da je ta liberalizacija i otvaranje ulica vrlo važno, i svako ko bude na ulici će moći prići Povorki i vidjeti učesnike i učesnice, što mislim da je jako važno i značajno za kontakt sa učesnicima i učesnicama Povorke.
Dakle, zabrana za građane apsolutno nema, osim što ne mogu proći kroz Povorku, ali mogu sasvim slobodno hodati ulicama. Jedino što će biti zabranjeno jeste parkiranje automobila na nekoliko lokacija, kao što je npr. ispred Zemaljskog muzeja", kaže Huremović.
Podrška kao "vjetar u leđa"
Ističe da im je podrška vrlo značajna.
"LGBT osobe u BiH su još uvijek jako diskriminisane i marginalizovane i svaki vid podrške je jako značajan. Ova vidljivost koju zapravo Bh. povorka ponosa ima, šalje jako značajnu poruku LGBT osobama koje još uvijek ne mogu sa nama šetati, dakle da postoji podrška, da postoje ljudi naši podržavatelji koji vrlo jasno i glasno i ponosno izlaze na ulicu i bore se za ljudska prava svih nas pa tako i LGBTQ osoba.
To je vrlo važan vjetar u leđa svim LGBT osobama, da nastave živjeti svoje živote i da nastave autentično biti ono što jesu", poručuje.
Ovogodišnja tema Bh. povorke ponosa je savezništvo.
"Ono što mi posebno problematiziramo posljednja tri mjeseca jeste pitanje podrške savezništva, na kojem nivou ona jeste i kada su saveznici tu istinski podrška. Naša glavna poruka jeste da osobe koje su saveznici i saveznice koje razumiju potrebu da se borimo za ljudska prava, moraju svakodnevno biti podrška, a ne samo kada je povorka i kada se dogode neki loši trenuci kao što su napadi i slično.
Šalju jasnu poruku
Pored toga, BH. povorka ponosa zadnjih pet godina šalje jasnu poruku da se LGBTIQ osobe moraju zakonski prepoznati, moraju biti ravnopravne, a tu naročito govorimo o zakonu o istospolnom partnerstvu, zakonu o rodnom identitetu, kao i implementaciji postojećih zakona koji su trenutno na snazi."
Na pitanje ko im je od zvaničnika najavio dolazak na današnju Paradu, kaže:
"Mi nikoga ne molimo da nam kaže da li će doći. Svi su dobrodošli, a iskreno se nadamo da će tu biti predstavnici vlasti različitih nivoa i da će biti građani i građanke iz svih dijelova BiH koji će zajedno sa nama šetati."
Ističe da im je podrška zvaničnika vrlo značajna.
"Zato što to šalje jednu jako direktnu poruku da oni stoje na strani ljudskih prava, da su tu i da žele proaktivno mijenjati trenutno stanje. Oni su glas svih građana i građanki, i kao takvi i LGBTIQ osoba i trebali bi da se nađu tu", zaključuje Huremović u razgovoru za Raport.