Na sjednici Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine danas bi trebala biti razmatrana tri zakona iz resora Federalnog ministarstva rada i socijalne politike i to izmjene i dopune Zakona o zapošljavanju stranaca, Zakon o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih, te prijedlog Zakona o jedinstvenim načelima i okviru materijalne podrške za osobe sa invaliditetom.
Iz Ministarstva navode da prva dva zakona iz oblasti zapošljavanja predstavljaju paket mjera osmišljenih za poboljšanje stanja na tržištu rada u Federaciji BiH, s ciljem rješavanja, s jedne strane, problema velike nezaposlenosti i s druge strane, istovremene potražnje za radnicima u deficitarnim zanimanjima, posebno iskazanim u uslužnim djelatnostima, građevinarstvu i proizvodnji.
Tvrde da se Zakonom o posredovanju u zapošljavanju nastoji riješiti problem nepreciznih evidencija, kako bi se konačno odvojili aktivni tražitelji posla od onih koji su na Zavodu samo zbog zdravstvenog osiguranja i drugih prava koja se ostvaruju po posebnim propisima.
Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić smatra da će se time dobiti stvarnu sliku na tržištu rada, što će omogućiti unaprjeđenje rada službi u domenu posredovanja u zapošljavanju, ali i u dogledno vrijeme, usklađivanje obrazovnog sistema sa stvarnim potrebama tržišta rada.
"A ono što je važno istaknuti je da se ovim zakonom nikome neće uskratiti pravo na zdravstveno osiguranje. Naprotiv, predviđeno je da svi koji imaju status nezaposlene osobe zadrže to pravo, bez obzira na njihov status u evidenciji službi i zavoda", rekao je Delić.
Iz Ministarstva naglašavaju da se izmjenama Zakona o zapošljavanju stranaca želi olakšati privredi da privremeno angažuje strane radnike za specifične sektore gdje postoji manjak radnika, kako bi se osigurao kontinuitet poslovanja i očuvala radna mjesta, a samim tim i likvidnost privrednog sektora.
Navode da kvotu za uvoz radnika određuje država i ona ostaje ista, nezavisno od ovog Zakona, a prioritet imaju i uvijek će imati naši radnici.
Također, dodaju da je Prijedlog Zakona o jedinstvenim načelima i okviru materijalne podrške za osobe sa invaliditetom, tzv. lex specialis, prvi zakon te vrste za osobe sa invaliditetom i predstavlja nastavak rada na jačanju prava i položaja osoba s invaliditetom.
Ovim zakonom predviđeno je da se verifikacija invaliditeta provodi isključivo radi sprječavanja zloupotreba prava. Verifikaciju će obavljati isključivo Institut za medicinsko vještačenje, te se djeca i osobe sa očiglednim invaliditetom neće podvrgavati dodatnim provjerama, kako se to ovih dana plasira roditeljima djece sa invaliditetom.
Osobe sa invaliditetom sa 90 posto i 100 posto stepenom invaliditeta trenutno primaju naknade do makadamskom 728 KM, što je omogućeno izmjenama ovog zakona iz januara 2023., do kada je maksimalni iznos bio 403 KM.
Ministarstvo ima za cilj osnažiti osobe sa invaliditetom da aktivno učestvuju na tržištu rada, u skladu s njihovim mogućnostima, kako bi doprinosile svojoj finansijskoj neovisnosti i bile aktivni članovi društva, što je jedan od osnovnih razloga zbog kojih se u pravo ne uvode osobe sa invaliditetom nižeg stepena invaliditeta od 90 posto.
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike ovim zakonima nastoji stvoriti bolje uslove za sve građane, razviti snažnije i pravednije tržište rada, te osigurati adekvatnu podršku sistema najosjetljivijim članovima društva, saopćeno je iz te institucije.