U Briselu je danas planiran niz događaja kako bi se obilježila smjena na čelu NATO-a. Jens Stoltenberg, koji je predvodio alijansu od 2014. godine, povlači se u korist bivšeg holandskog premijera Marka Ruttea.
Nakon simboličnog rukovanja i polaganja vijenaca u sjedištu NATO-a, par će se zatim sastati s ambasadorima bloka u Sjevernoatlantskom vijeću radi Rutteovog službenog imenovanja.
Stoltenberg je preuzeo vođenje vojnog saveza iste godine kada je Rusija anektirala Krim. Samo mandat holandskog diplomate Josepha Lunsa, koji je vodio NATO 12 godina, prevazilazi Stoltenbergov mandat.
Dugogodišnji nizozemski premijer preuzima dužnost dok se ruska invazija na Ukrajinu približava granici od 1.000 dana.
S obzirom da ruske snage napreduju u istočnoj Ukrajini, bit će ključni dio njegovog posla da ojača podršku Kijevu među zapadnim saveznicima kako se umor od sukoba povećava.
Među članovima bloka također postoji zabrinutost zbog predsjedničkih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama u novembru.
S obzirom na to da su SAD najmoćnija članica NATO-a, pobjeda bivšeg predsjednika Donalda Trumpa mogla bi uzdrmati alijansu kao i u njegovom prvom mandatu, kada je vršio pritisak na članice da povećaju izdatke za odbranu i doveo u sumnju osnovni princip uzajamne sigurnosti bloka.