Suosnivač i vojni komandant ruske plaćeničke grupe Wagner Dmitri Utkin sahranjen je 31. avgusta u blizini Moskve. Utkin je poginuo prošle sedmice u padu privatnog aviona zajedno sa još devet ljudi, uključujući i osnivača Wagnera Jevgenija Prigožina.
Utkin koji je imao 53 godine sahranjen je u predgrađu glavnog grada, na ceremoniji koju je okruživala ruska vojna policija, prenosi Reuters pisanje online kanala Shot.
Prigožin je sahranjen dva dana ranije također na diskretnoj ceremoniji u rodnom Sankt Petersburgu.
Prije no što je sa Prigožinom osnovao Wagnera, jedinicu koja je ime dobila na osnovu njegovog nadimka, Utkin je bio časnik specijalnih snaga u vojno obavještajnoj službi GRU, gdje je imao čin potpukovnika.
Borio se da Wagner podrži vojne kampanje Moskve u Siriji, Ukrajini, a 2016. je fotografisan u Kremlju sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Dmitri Utkin was buried today at Pantheon of the Defenders of the Fatherland in Moscow region, Russia’s largest war memorial. Large police presence. Buried alongside people like Mikhail Kalashnikov. https://t.co/Cb8lnuep9L pic.twitter.com/Ocwgpj1gjg
— Jack Margolin (@Jack_Mrgln) August 31, 2023
Utkin, Prigožin i Wagnerov šef logistike Valery Chekalov bili su među deset poginulih kada je Prigožinov privatni avion Embraer Legacy 600 pao sjeverno od Moskve 23. avgusta.
Iz Kremlja su saopštili da će ispitati sve uzroke nesreće, te su odbacili kao "apsolutnu laž" sugestiju da je Putin naredio smrt Prigožina i njegovih ljudi.
Pad aviona došao je dva mjeseca nakon što je Wagner vodio neuspjelu pobunu na Moskvu. Reutersov izvor ranije je rekao da je Utkin bio vođa naoružanog konvoja pobunjenika koji je išao prema Moskvi kako bi podržali zahtjev Prigožina da vojno rukovodstvo Rusije podnese ostavku.
Do pobune je došlo nakon višemjesečnih intenzivnih javnih sukoba sa ruskim vojnim vrhom oko ratne strategije u Ukrajini i zaliha municije.
Kremlj je sklopio dogovor sa Prigožinom da okonča oružanu pobunu koja mu je omogućila slobodu delovanja bez ikakvih optužbi protiv njega.
Nakon Prigožinove kratkotrajne pobune krajem juna, predsjednik Bjelorusije Aleksandar Lukašenko je pomogao u postizanju dogovora koji je navodno garantovao sigurnost vođi ruskih plaćenika i omogućio njegovim borcima da se presele u Bjelorusiju.