Ekonomija

Direktor Madija Edin Jabandžić: Nestaje hrane za piliće, imamo rezerve za 10 dana

Srbija je proglašavanjem vanrednog stanja zaustavila i izvoz stočne hrane. Time je Bosna i Hercegovina itekako pogođena, a posebno je na udaru sektor peradarstva. Direktor kompanije Madi i predsjednik Koordinacije Udruženja peradara-živinara u Bosni i Hercegovini Edin Jabandžić za Raport kaže kako BiH čak 80 posto žitarica uvozi upravo iz Srbije, dok se ostatak uvozi iz Hrvatske. Hrvatski mediji pišu kako u tamošnjim supermarketima već nedostaje piletine, a to bi se, ako se ništa ne promijeni, dogoditi i u BiH.

„Moja borba traje od petka kada je već bilo izvjesno da će Srbija proglasiti vanredno stanje. Odmah smo reagirali i zatražili pomoć od vlasti kako poljoprivredna proizvodnja u BiH, posebno peradarstvo, ne bi ušlo u tešku i vrlo neugodnu situaciju“, govori Jabandžić.

Od ponedjeljka, kada su srbijanske vlasti proglasile vanredno stanje, transport prema našoj zemlji nije moguć, puštaju se vozila koja su već pod teretom, a krenula su prije ove mjere.

„Mi nemamo svoje kapacitete da poljoprivrednu proizvodnju držimo u životu. Ako se ovako nastavi, za pet do deset dana, peradari će ući u vrlo ozbiljne probleme. Ako vlast hitno ne reagira i ne napravi neki dogovor sa Srbijom, hrane za piliće će nestajati, a proizvođači će početi racionalnije trošiti zalihe, koje su ionako male. To znači da životinje neće pristizati za klanjem, samo će se održavati u životu“, kaže Jabandžić.

Dodaje da su u stalnoj komunikaciji s odgovornima koji ih mole za strpljenje, ali, Jabandžić se pita kako to „objasniti životinjama“.

„Sve snage su usmjerene na to kako spasiti domaće tržište i kako proizvesti dovoljno piletine za naše potrebe, jer je potražnja povećana. Za sada, informacije nisu dobre i ako se nešto ne uradi, imat ćemo nestašicu. Trenutna situacija za peradarstvo je katastrofalna, jer za razliku od drugih poljoprivrednih proizvođača, u ovom sektoru nema alternative. BiH proizvodi žitarica u količini dovoljnoj za 15 do 20 dana, za ukupne potrebe. Sve ostalo uvozimo, vezani smo za susjedne države, posebno Srbiju“, napominje Jabandžić.

Dodaje kako se situacija sporo rješava i loše funkcionira komunikacija na relaciji BiH i Srbija.

„Naše procjene su da će Srbija imati problem s viškom žitarica, jer je velike količine izvozila u Italiju i druge zemlje Evropske unije. Ali, za sada nije nađen zajednički jezik“, kazao je Jabandžić.