Srpski političari iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore u nedjelju su u Donjoj Gradini održali komemoraciju za žrtve koncentracionog logora Jasenovac, no pritom su poslali su i poruke kojima su negirali genocid počinjen nad Bošnjacima u Srebrenici 1995. godine, prenosi HRT.
Donja Gradina je mjesto na bh. obali Save nasuprot Jasenovcu. U vrijeme postojanja jasenovačkog logora tamo su provođena pogubljenja zatočenika.
Organizirali obilježavanje
Vlasti Republike Srpske i Srbije, kao i svake godine do sada, tamo su organizirale svoje obilježavanje "dana sjećanja na žrtve genocida u Jasenovcu" tokom ustaškog režima od 1941. do 1945. godine.
Spornu brojku od 700 hiljada ubijenih ponavljao je i predsjednik RS Milorad Dodik uz tvrdnje kako su se u Hrvatskoj "stotinu godina oštrile sjekire" da bi se od 1941. godine počelo ubijati Srbe pa je sugerirao kako je hrvatski narod kolektivno kriv zbog zločina ustaša.
Српски народ није заборавио зло усташког злочина почињеног у логору Јасеновац, гдје је убијено пола милиона Срба.
— Милорад Додик (@MiloradDodik) May 12, 2024
Знали смо за планове усташког режима да једну трећину побију, једну раселе, а једну покатоличе.
Доња Градина је свето мјесто, а тако је постало јер су ту мученици.… pic.twitter.com/eubcb4AYSC
"Vrlo je malo pripadnika hrvatskog naroda koji se nisu solidarizirali sa zločinima ustaškog režima", kazao je Dodik.
Najavio je kako će u Donjoj Gradini Srbija i RS napraviti svoj spomenik žrtvama Jasenovca kako "ne bi ograničavalo" način na koji će oni to ubuduće komemorirati.
Zazivao je jedinstvo svih Srba na području Balkana i žalio se zbog njihova statusa u Hrvatskoj, Crnoj Gori, na Kosovu i u Sjevernoj Makedoniji te je tvrdio kako se srpskom narodu bez dokaza pokušava nametnuti odgovornost za genocid nad Bošnjacima u Srebrenici 1995. godine.
"Tamo se nije dogodiio genocid a ovdje jest", kazao je Dodik.
On se obrušio i na Njemačku zbog sponzoriranja rezolucije o Srebrenici koju bi trebala usvojiti Genralna skupština Ujedinjenih naroda.
Izveo zaključak
Dodik je u nedjelju izveo zaključak kako je to zapravo nastavak iste politike Berlina još od Drugog svjetskog rata.
Predsjednik vlade Srbije Miloš Vučević govorio je o "podzemnim gradovima smrti" i stotinama hiljada onih koji su u njima pokopani kao i da se u Jasenovcu "od dječjih leševa pravio sapun".
"Narod koji je ovo prošao ne može biti narod dželata nego narod žrtve", ustvrdio je Vučević dodajući kako bi zbog toga oni koji Srbe optužuju za genocid u Srebrenici trebali za to izviniti.
Najavio je nastavak političke borbe Beograda za sprječavanje usvajanja rezolucije o genocidu u Srebrenici.
Andrija Mandić, predsjednik skupštine Crne Gore i jedan od čelnih prosrpskih političara u toj zemlji, komemoraciju je iskoristio kako bi se požalio na pritiske na Srbe u Crnoj Gori kao i najavu da će crnogorska vlada premijera Milojka Spajića u Ujedinjenim narodima podržati rezoluciju o osudi genocida u Srebrenici.
"Uradit ćemo sve ujedinjeni kao srpski političari zajedno sa (pravoslavnom) crkvom da zaustavimo ovog premijera u jednoj lošoj i opasnoj namjeri", najavio je Mandić iznoseći tezu kako je genocid počinjen samo u Jasenovcu a ne i u Srebrenici.