Milorad Dodik, predsjednik entiteta Republika Srpska danas je ročište u Sudu BiH pred kojim mu se sudi zajedno s Milošem Lukićem, v.d. direktora Službenog glasnika RS-a, pratio s punom pažnjom i s poštovanjem , što na većini dosadašnjih ročište nije bilo svojstveno Dodiku i gotovo svaki njegov dolazak u sudnicu bio je popraćen nekim incidentom.
Da li je tome doprinijelo upozorenje sutkinje Sene Uzunović strankama u postupku koje je izrekla odmah na početku i njima i publici, da svi koji budu ometali suđenje mogu biti udaljeni iz sudnice i da nije dozvoljeno komentarisanje i „upadanje u riječ“ jednih drugima ,kada su u pitanju odbrane, optuženi i tužitelji, za sada nije poznato, ali je evidentno da je Dodik danas pokazao i „drugo lice“, mnogo civiliziranije od onog kakvo je pokazivao u dosadašnjem toku suđenja.
Civilizirano ponašanje
Već na početku ročišta, Dodik je potvrdio svoje prisustvo u polustojećem položaju , za razliku od većine dosadašnjih ročišta kada je pokazao nepoštivanje suda, što je zapisnički i konstatovano ne htijući ni ustati pri potvrdi prisustva, a što mu je obaveza.
Također, Dodik je danas svaki put kada se želio obratiti Sudu BiH, odnosno sutkinji Uzunović to učinio posredstvom svog pravnog zastupnika, izuzev u jednom slučaju, kada je najavio svoje obraćanje, a kada mu je sutkinja Uzunović kazala da ne može u tom trenutku da se obrati, čak nije ni negodovao kao što je činio ranije.
Kada je u namjeri da uputi upit o tome zašto tužiteljica Tužilaštva BiH Gordana Bosiljčić, iako je jedna od četvero tužitelja koji zastupaju optužnicu protiv njega ne dolazi na ročišta , tržio da se obrati Sudu i kada mu je to sutkinja Uzunović odobrila, Dodik je obraćanje započeo s riječima :“Hvala, uvažena sudinice!“
Naravno da je ovakav način obraćanja Sudu BiH i njegovim sudijama uobičajen i iskaz poštovanja, no Dodik ovakvo uvažavanje do sada nije pokazivao.
Poznato je da je Dodik pokazivao otvoreno neprijateljstvo protiv sutkinje uzunović čije je izuzeće njegova odbrana tražila u dva navrata, što je odbijeno, a Sud BiH se čak javno oglašavao zbog uvreda i klevetničkih izjava koje je Dodik ranije van Suda BiH izrekao na račun Uzunović.
No, danas je Dodik imao potpuno drugačiji odnos.
Interesantno je i da je današnje ročište prvo u ovom predmetu, a da Dodik nije uputio kritike Tužilaštvu BiH i da predmet protiv njega nije ocijenio „politički motiviranima i montiranim“.
Bez napada i uvreda na račun Tužilaštva BiH
Čak se i kod upita o tužiteljici Bosiljčić držao isključivo njegovog prava da to pitanje i uputi, ne šireći ga kao do sada u sličnim prilikama kod obraćanja za napade i uvrede na račun tužitelja i Tužilaštva BiH.
Doduše, prilikom jednog obraćanja Sudu BiH Dodik je pokušao „glumiti“ advokata publici u kojoj sjede članovi njegove porodice i funkcioneri njegove stranke SNSD-a, ali i to je učinio s uvažavanjem i blagim tonom.
Naime, nakon desetominutne pauze koju je dala sutkinja Uzunović, sudska policija je publiku morala upozoriti da je pauza istekla i da se vrate u dio sudnice za publiku.
Sutkinja Uzunović je tada kazala da ukoliko se to desi naredni put da se publika neće moći vratiti da prati ročište, jer moraju voditi računa o tome da je vrijeme za pauzu isteklo.
Nakon toga Dodik je pokušao odbraniti svoje simpatizere, pa je rekao da se na početak ročišta nije čekalo zbog publike, nego da su s povratkom s pauze kasnili tužitelji, na što mu je sutkinja uzvratila :“Da Sud zna ko je kasnio i šta se dešavalo“.
Dodik se nije dalje raspravljao sa sutkinjom Uzunović.
Također, bilo je evidentno da Dodik danas nije iskazivao nikakvu nervozu tokom ročišta, u vidu vrpoljenja, dobacivanja, što je činio ranije, nego je sa slušalicama na ušima i uz mnoštvo dokumentacije koju je imao ispred sebe, staloženo i mirno pratio suđenje.
Hoće li s ovakvim, ponašanjem koje i priliči jednom zvaničniku i koje iziskuju i pravila osnovne kulture ophođenja Dodik nastaviti i ubuduće, znat će se već na narednom ročištu zakazanom za 27. novembar.