Berze

Dolar ojačao, euro oslabio

Dolar prema evropskoj valuti ojačao 0,7 posto, pa je cijena eura skliznula na 1,0510 dolara.

Na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta prošle sedmice porasla jer je inflacija u SAD i dalje visoka, pa se očekuje da će američki Fed povišene kamate duže nego što se procjenjivalo. Dolarov indeks, koji prati vrijednost američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je prošle sedmice 0,5 posto, na 106,65 bodova. Pritom je dolar prema evropskoj valuti ojačao 0,7 posto, pa je cijena eura skliznula na 1,0510 dolara.

Kurs dolara porastao je i prema japanskoj valuti, za 0,15 posto, na 149,55 jena. Na početku sedmice dolar je bio pod pritiskom jer je nekoliko dužnosnika američke centralne banke poručilo da možda ključne kamate neće trebati dodatno povećavati. No u drugoj polovini sedmice dolar se oporavio jer se pokazalo da je inflacija u SAD i dalje visoka. U septembru su, naime, potrošačke cijene porasle 0,4 posto na mjesečnoj i 3m7 posto na godišnjem nivou, što je nešto više od očekivanja analitičara.

Temeljna stopa inflacije, bez cijena hrane i energije, porasla je, pak, 0,3 posto na mjesečnom i 4,1 posto na godišnjem nivou, koliko se i očekivalo. To je i dalje znatno iznad ciljanog nivoa američke centralne banke od 2 posto, pa se ponovno počelo špekulirati o dodatnom povećanju kamatnih stopa Feda.

Tim više što su novi podaci pokazali i da su proizvođačke cijene u septembru porasle iznad očekivanja. Čak i ako Fed ne poveća kamate još jednom, one će zbog sporog popuštanja inflacije ostati na povišenim nivoima još duži period, kažu analitičari.

Zbog toga su krajem sedmice ponovo porasli prinosi na državne obveznice, što je podržalo jačanje dolara. O špekulacijama u vezi kamata, kao i novim ekonomskim pokazateljima, i ubuduće će ovisiti kako će se vrijednost dolara kretati prema ostalim najvažnijim svjetskim valutama.