kako su se branili

Donosimo detaljan izvještaj: Selmanović otkrio da su lagali da ima podmornicu u Neumu kojom prevozi drogu

Skoro do ponoći trajalo je ročište pred Sudom BiH za određivanje pritvora za 18 uhapšenih u akciji "Black tie 2", koja je 22. aprila provedena na više lokacija u Sarajevu, Zenici i Mostaru. Od 23 uhapšenih, tužitelj Sanjin Kulenović za pet osoba je na posebnom ročištu, predložio mjere zabrane i to za Boška Jerkovića, Ibru Miladina, Ermina Alamerovića zvanog Kiki, Nedžada Suljevića i Adna Helić.

Prema riječima tužitelja Sanjina Kulenovića, Alamerović i Suljević su prilikom ispitivanja u potpunosti priznali krivična djela koja im se stavljaju na teret.

Opasnost od bjekstva i utjecaja na svjedoke

Za 18 osumnjičenih Tužilaštvo je na odvojenom ročištu koje trajalo duže od devet sati zatražilo određivanje jednomjesečnog pritvora.

Pritvor je zatražen za Adnana Smajlovića, Sančeza Jukića, Aidu Halać, Tarika Zulovića, Harisa Behrama, Mirsada Skopljaka, Maka Šemšića, Elmira Sarića, Smajila Šikala, Mustafu Selmanovića, Vahidina Munjića, Senada Kadića, Adina Ćatića, Emira Druškića, Seada Preljevića, Davora Curla, Gordana Memiju i Edina Kačara.

Tužitelj Kulenović je obrazložio da se pritvor traži zbog opasnosti od bjekstva osumnjičenih, bojazni da bi mogli ometati istragu, utjecati na svjedoke ili uništavati dokaze ili ponoviti krivično djelo.

Sve odbrane osumnjičenih su zatražile od sutkinje Tatjane Kosović da odbaci prijedlog Tužilaštva BiH, te su kazali da se njihovi branjenici ne protive mjerama zabrane u zamjenu za neodređivanje pritvora.

Raport je ranije, tokom jučerašnjeg dana detaljno izvještavao o tome da je tužitelj Kulenović sutkinji Tatjani Kosović, obrazlažući prijedlog, kazao da se osumnjičeni terete da su počinili krivična djela organizirani kriminal i to pranje novca, zloupotrebu službenog položaja i ovlaštenja, primanje nagrade ili dara za trgovinu utjecajem, te odavanje tajnih podataka.

Odbrane Vahidina Munjića, v.d. direktora FUP-a, te Mustafe Smajlovića, komandanta Jedinice za specijalnu podršku FMUP-a, te trojice policijskih službenika, Senada Kadića, Adina Ćatića i Emira Druškića zatražile su da se predmet u slučaju ovih pet osumnjičenika za zloupotrebu položaja i primanja dara ili nagrade odvoji od predmeta u kojima se 13 ostalih osumnjičenih terete za organizirani kriminal i pranje novca za narkokartel Tito i Dino na čijem je čelu Edin Gačanin.

Naime, advokati osumnjičenih policijskih čelnika i službenika su istakli da se njihovi branjenici terete za događaje iz 2016. godine kada je Edin Gačanin dolazio u Sarajevo kao navodni biznismen i trgovac skupocjenim automobilima i dijamantima, te da tada ni OSA ni SIPA-a, kao ni druge policijske agencije i pravosudne institucije nisu ni znale ko je Edin Gačanin niti da je kompromitirana i sigurnosno interesantna osoba.

Advokat Mirsad Crnovršanin kazao je da njegovi klijenti, Mustafa Smajlović, komandant Specijalne jedinice FUP-a, te policijski službenici, Emir Druškić, Adin Ćatić i Senad Kadić nisu imali kriptovane telefone, niti koristili aplikaciju Sky, kao i da se ne spominju u Sky prepiskama, te da je kontakt ove trojice službenika koji su osiguravali Gačanina 2016. godine tokom posjete BiH i Hrvatskoj, tada i okončan.

Advokat Crnovršanin je kazao i da je Sud BiH za Selmanovića i trojicu policijskih službenika izdao naredbu za organizirani kriminal, za pranje novca, neovlašteni promet opojnih droga, te zloupotrebu položaja, a da su potom ispitivani za skroz druga krivična djela.

"A, prilikom ispitivanja njima su na teret stavljena potpuno druga djela na teret i to zloupotreba položaja i ovlasti i primanja dara i drugih oblika koristi. Stvara se percepcija i svijest da moji branjenici pripadaju grupi Edina Gačanina, što nije tačno. Kod mojih branjenika nije pronađen nijedan predmet koji se može dovesti u vezu s ovom grupom i s tim krivičnim djelima“, kazao je Crnovršanin, dodajući da operativna saznanja nisu dokazi i da je riječ o mahalskim tračevima.

Selmanović kaže da ga je zvao Osmica i pitao na čijoj je strani

Inače, Crnovršanin je sutkinji Tatjani Kosović kao dokaze koji prema njegovim tvrdnjama idu u korist njegovih branjenika dostavio zapisnike sa saslušanja, ali i dokumentaciju za koju je naveo da dokazuje da ni OSA, ni SIPA, a ni tužilaštva nisu znali ni te 2016. a ni 2017. ni 2018. godine da je Edin Gačanin sigurnosno interesantna osoba.

On je kazao i da su policijski službenici, njegovi branjenici koji su 2016. godine bili u pratnji osiguranja Gačanina zajedno s njim prešli granicu BiH i Hrvatske, da se nisu krili i da u to vrijeme nisu mogli znati čime se on uistinu bavi, jer u protivnom to ne bi radili javno i transparentno.

Također, Crnovršanin je rekao da njegov branjenik Mustafa Smajlović nije mogao odrediti da li će trojica policijskih službenika u to vrijeme koristiti slobodne dane ili bolovanje, te da su za to bile nadležne druge službe.

Istakao je i da kod Smajlovića nije nađen nikakav sat, a kamoli Rolex koji se spominjao u javnosti da ga je njegov klijent dobio od Gačanina.

Selmanović je obraćajući se pred Sudom BiH kazao da mu je žao "što prolaze ovu torturu".

On je rekao da nema mrlje u njegovoj karijeri dužoj od 30 godina naveo je kako ga je 2019. godine nazvao tadašnji direktor OSA-e Osman Mehmedagić Osmica i pitao ga "na čijoj je strani", a da mu je on odgovorio da je na strani "istine i pravde" i da se od tada "sve preokrenulo".

Spomenuo je i da ga je Osmica pitao "je li dao uniforme Čampari i Konakoviću", kao i da je imao lažnu prijavu da navodno posjeduje podmornicu u Neumu i da krijumčari drogu te da je istraga pokazala da su to laži.

Selmanović nije detaljnije pojašnjavao širi kontekst ovih događaja.

I odbrana Vahidina Munjića, te on sam odbacili su optužbe da Munjić nije u vrijeme kad je bio načelnik Jedinice za profesionalne standarde u FUP-u proveo potrebne radnje u smislu istrage o povezanosti policijskih službenika s Gačaninom i s donacijom uniformi za Specijalnu jedinicu FUP-a.

Munjić je kazao da je 2019.godine stigla anonimna prijava o povezanosti policajaca s Gačaninom i o donaciji opreme, te da je on naredio interni postupak s kojim je rukovodila inspektorica Marina Zović, koja je u tadašnjem izvještaju navela da je donacija opreme bila u skladu sa zakonom, a da je pet godina nakon toga s Ibrom Bešlijom i Elvirom Hubjerom podnijela prijavu s drugačijim navodima i neosnovanim optužbama da on nije proveo istragu i provjere.

Munjić je rekao i da je sve uradio u skladu sa zakonom, da je tadašnjem direktoru FUP-a Ensadu Kormanu rekao da informaciju proslijedi Tužilaštvu BiH , a da je on to proslijedio Kantonalnom tužilaštvu u Sarajevu.

Munjić je naglasio i da je kada je prošle godine imenovan za v.d. direktora FUP-a saznao da trojica policijskih službenika, osumnjičenih u ovom predmetu rade na poslovima u FUP-u za koje su potrebne dozvole za pristup tajnim podacima, a da ih oni nisu imali. Kaže da je nazvao Ibru Bešliju i pitao ga za taj slučaj, a da nije dobio odgovor.
Munjić tvrdi i da je u skladu sa zakonom prebacio te službenike na poslove gdje im nisu trebale dozvole za pristup tajnim podacima.

Bešlija i Hubjer su u Sky prepiskama

Inače, odbrane svih optuženih su iznijele stav da je osnov sumnje o počinjenju krivičnih djela za koje se terete njihovi branjenici, kako tvrde zasnovan na prijavi Bešlije, Hubjera i Zović, da se sve zasniva isključivo na operativnim saznanjima koja nisu provjerena, te da Tužilaštvo nema dokaze za te navode.

Neke od odbrana su kazale da su Bešlija i Hubjer kompromitirani i da se upravo oni spominju u Sky prepiskama i dovode u vezu s klanom Tito i Dino.

Tužitelj Sanjin Kulenović, nije htio odgovarati na brojne optužbe koje su na njegov račun iznijele odbrane, izuzev što se osvrnuo na tvrdnje advokata Crnovršanina, kazavši da on manipuliše informacijama i činjenicama i da izbjegava reći zbog čega su trojici policijskih službenika trajno oduzete dozvole za pristup tajnim podacima.

S druge strane, iz ranijeg obrazloženja tužitelja Kulenovića za određivanje pritvora moglo se čuti da je većina od preostalih 13 osumnjičenih imala Sky aplikaciju i posebne telefonske uređaje, te da su neki spominjani u komunikaciji kao saradnici Gačanina, a preko Skyja su dobijali i određene upute te su se dogovarale aktivnosti grupe i međusobno dijelili stotine hiljada maraka 'prljavog' novca stečenog trgovinom drogom.

Prema dijelu prezentiranih komunikacija putem Sky aplikacije one su se odvijale do 2021.godine.

Tužitelj Kulenović je prema tvrdnjama odbrana prijedlog za određivanje pritvora osumnjičenima obrazložio na samo 35 stranica teksta, što je prema njihovim riječima nedovoljno i površno s obzirom na to da se radi o teškim krivičnim djelima za ukupno 18 osoba, što je prema mišljenju advokata urađeno površno i paušalno .

Očekivano, svi osumnjičeni su negirali optužbe, te međusobnu povezanost i organiziranost zbog činjenja krivičnih djela.

Memija ima i državljanstvo Nizozemske

Advokat Senad Pizović koji brani Gordana Memiju kazao je da se njegov branjenik ne tereti za organizirani kriminal, nego „samo“ za pranje novca.

"Najteže je odbraniti nevinog čovjeka", kazao je Pizović, tvrdeći da je njegov klijent žrtva podmetanja.

On je rekao da je Memija "ugledni privrednik čija firme je između ostalog saradnik i OSCE, dobitnik brojnih priznanja, da zapošljava 11 ljudi, te da tužilac osnovanu sumnju zasniva samo na osnovu operativnih saznanja i operativnih informacija, a ne na dokazima".

Za Memiju se navodi da je organizirao dolazak Edina Gačanina 2016. godine u Sarajevo, te da su mu osumnjičeni Davor Curl i Sead Preljević, zaposlenik Al Jazeere ,2016. godine predali 320 hiljada KM u kafiću Hill u Sarajevu. Navodno je riječ o Gačaninovom 'prljavom' novcu od droge koji su iz Belgije Memiji donijeli i predali Preljević i Curl, a taj novac je prema tvrdnjama Tužilaštva u legalne tokove ubačen preko firme Memijinog prijatelja, a navodno je utrošen za kupovinu uniformi za Specijalnu jeidnicu FUP-a i organizaciju dočeka Gačanina u Sarajevo.

I Preljević i Curl su negirali poznanstvo s Memijom, kao i ulogu prebacivanju i predaji novca i bilo kakvim saznanjima o tome.

Memija pored bh. državljanstva ima i državljanstvo Nizozemske.

Osumnjičeni Davor Curl je kazao da nema nikakve veze s kriminalnim organizacijama, a sutkinji Kosović je objašnjavao da je on godinama radio na poslovima osiguranja u OHR-u te još nekim međunarodnim organizacijama, da je bio podvrgnut strogim sigurnosnim provjerama, da je nekada mjesečno zarađivao i po 20.000 dolara i da mu nije trebao ni novac ni kontakt s kriminalcima da rizikuje to što ima. Sebe je predstavio kao visoko moralnu i odgovornu osobu koja je kako je rekao sarađivala is policijskim agencijama u BiH, te čak i s FBI-jem, te je negirao bilo kakvu povezanost s kriminalnom grupom.

Sančez putovao u Južnoafričku Republiku, advokat kaže bio je i u Zaostrogu 'pa nikom ništa'

Edin Kačar, uposlenik OSA-e BiH koji se tereti da je pripadnicima klana „Tito i Dino“ odavao tajne obavještajne podatke i da je za to dobio oko 100.000 KM također je negirao bilo kakvu povezanost s tom grupom, a njegova advokatica je kazala da njen branjenik ne poznaje Adnana Smajlovića, izuzev što su komšije, ali da nikada nisu ni kafu popili zajedno'.

Advokat Omar Mehmedbašić koji brani Sančeza Jukića negirao je krivicu njegovog klijenta. Tužilaštvo Jukića tereti da je u okviru kriminalne grupe imao ulogu nabavljanja te međunarodnog prometa i preprodaje droge, u većim količinama s ciljem ostvarivanja nezakonite materijalne koristi.

Tužilac je za njega naveo i da je po uputama Gačanina Jukić putovao u Južnoafričku Republiku, u grad Durban, a za potrebe projekta kojeg grupa naziva "Satwa", koji je povezan s poslovima slanja kontejnera s drogom iz Perua i Kolumbije prema zemljama EU-a. Jukić se tereti da je na putovanjima u te zemlje imao zadatak i pokretanja servera za aplikaciju za međunarodnu komunikaciju pod nazivom "Circle".

Advokat Mehmedbašić je rekao da je njegov klijent putovao i u Zaostrog i u Herceg Novi „pa nikom ništa“ i da je tokom pretresa kod njega pronađeno 700 KM.

Šikalov advokat tvrdi da on nema ni auto, ni bicikl

Advokat Senad Dupovac koji brani osumnjičenog Smaila Šikala kazao je za svog branjenika da nema nekretnina, da je nezaposlen, da nema račun u banci, nema automobil, i da čak nema ni bicikl.

Tužilaštvo BiH, izuzev nekoliko izdvojenih prepiski iz Sky aplikacije između određenog broja osumnjičenih nije iznijelo više informacija o eventualnim dokazima koje posjeduje ili svjedocima u ovom predmetu, tek je nagovijestilo da predstoje vještačenja oduzetih telefona, računara i jednog servera za koji postoji sumnja da se preko njega trebala obavljati komunikacija preko sasvim nove aplikacije na kojoj su radili pripadnici kartela „Tito i Dino“ iz BiH.

Iako se moglo čuti da je Tužilaštvo dostavilo Sudu BiH uz prijedlog za određivanje pritvora 54 materijalna dokaza, ne zna se tačno o kakvim dokazima je riječ jer o njima jučer nisu iznošeni detalji kako je inače praksa na sličnim ročištima kada tužitelji obrazlažu ovakve prijedloge.

U svakom slučaju, u ovom predmetu za koji vlada veliki interes javnosti i koji je zbog hapšenja čelnika FUP-a unio i uznemirenost u FBiH jasnija slika bit će tek nakon što tužilaštvo u potpunosti otkrije s kakvim dokazima raspolaže i kada ih u potpunosti objelodani.