Svijet

Drama u Evropskoj uniji oko naftnog embarga Rusiji: Orban dobio što je htio, EU pošteđena sramote

Orban

U svojoj borbi protiv ruskog rata u Ukrajini, čelnici Evropske unije predali su se mađarskom premijeru Viktoru Orbanu - kapitulirajući pred njegovim zahtjevima i omogućivši Budimpešti gotovo potpuno izuzeće od novog embarga na rusku naftu.

Kolektivno prepuštanje Orbanu, koji je proveo 26 dana opstruirajući predloženu zabranu, omogućilo je čelnicima država i vlada EU da u ponedjeljak kasno navečer usvoje šesti paket sankcija za kažnjavanje Moskve zbog invazije na susjeda, a Bruxelles je poštedio jadne sramote zbog neuspjeha donošenja embarga o kojem se toliko trubilo, piše Politico.

Izgurao svoj cilj

Istodobno, zvaničnici i diplomati priznali su da je Orban, autoritarno nastrojen čelnik EU, uspio postići svoj put - stavljajući interese Mađarske ispred nastojanja da se osujeti ruski predsjednik Vladimir Putin.

“Ako pogledate aferu kroz cijeli mjesec”, rekao je diplomat EU o Orbanovim opstrukcijama, “da, dobio je puno – i sve je držao kao taoce.”

Sam Orban je na Facebooku objavio kratku likujuću izjavu:

“Dogovor je postignut. Mađarska je izuzeta od naftnog embarga!”

Predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel i drugi visoki zvaničnici rekli su da će embargo zaustaviti 90 posto izvoza ruske nafte u zemlje EU do kraja godine, čime će Kremlj biti lišen ključnih prihoda za finansiranje rata.

Paket uključuje druge stroge kazne, uključujući odvajanje Sberbanke, najveće ruske banke, iz međunarodnog platnog sustava SWIFT.

Nove sankcije također su usmjerene na patrijarha Kirila, čelnika Ruske pravoslavne crkve i bliskog Putinovog saveznika, koji je dao "svetu" podršku za rat, kao i na ruske vojne zvaničnike, odgovorne za zločine u Buči i drugim gradovima koje su okupirali ruske snage.

Mjere se i dalje moraju prenijeti na pravni jezik i službeno ih odobriti Vijeće EU - formalnosti za koje su zvaničnici rekli da će se održati kasnije ove sedmice.

"Želimo zaustaviti ruski ratni stroj i zaustaviti finansiranje ruskih vojnih kapaciteta", rekao je Michel u utorak rano ujutro na konferenciji za novinare, na kojoj mu se pridružila predsjednica Komisije Ursula von der Leyen.

Ona je otputovala u Budimpeštu na pregovore s Orbanom i njen je ured vodio veći dio pregovora. Predvidjela je prošle sedmice da šefovi država i vlada neće moći postići dogovor na ovosedmičnom summitu, ali je izrazila je zadovoljstvo što su stvari ispale drugačije.

Napomenula je da će se novim sankcijama također zabraniti osiguranje i reosiguranje ruskih brodova u EU te će se obustaviti emitiranje u EU tri medija pod ruskom kontrolom koji su korišteni za širenje propagande Kremlja.

Michel, von der Leyen i pojedini državni čelnici insistirali su da će Evropsko vijeće ponovo razmotriti "što je prije moguće" najvažnije izuzeće Mađarske - dopuštenje da ruska nafta nastavi teći kroz južni dio naftovoda Druzhba.

Teški izazovi

Nizozemski premijer Mark Rutte čak je rekao da će se čelnici država i vlada ponovno pozabaviti tim pitanjem na svom sljedećem summitu, krajem juna.

Međutim, iako se izuzetak tehnički odnosi na svu naftu iz naftovoda, zvaničnici su rekli da su Njemačka i Poljska dobrovoljno pristale zaustaviti svu kupovinu ruske nafte do kraja godine - što je zapravo prekinulo opskrbu sjevernog dijela naftovoda Druzhba.

Michel je rekao da će rezultat biti relativno brza zabrana blizu 70 posto ruskog izvoza nafte u EU, s oko 90 posto prekida do kraja godine.

I dok je pozdravio sporazum kao trijumf, također je priznao teške izazove s kojima su se zemlje EU suočile u sklapanju sporazuma.

"Ne potcjenjujemo sve poteškoće. Znamo da nam je trebalo nekoliko sedmica prije nego što smo uspjeli donijeti takvu odluku.

Međutim, mislim da je to vrlo snažan signal koji smo poslali danas jer su se posljednjih sati, posljednjih dana nagađala o riziku od nedostatka jedinstva, jedinstva Europske unije”, rekao je Michel.

Potom je nastavio:

“Mislim da je više nego ikad važno pokazati da smo u stanju biti jaki, da smo u stanju biti čvrsti, da smo sposobni biti čvrsti kako bismo mogli braniti svoje vrijednosti.”

Zvaničnici su rekli da će raditi na poboljšanju infrastrukture koja bi Mađarskoj omogućila da dobije više nafte alternativnim naftovodom iz Hrvatske, što značli da bi u jednom trenutku izuzeće Budimpešte moglo biti ukinuta.

Vrijeme za prilagođavanje

Čelnici EU su se u pisanim zaključcima složili da će "u slučaju iznenadnih prekida snabdijevanja naftom biti uvedene hitne mjere kako bi se osigurala sigurnost snabdijevanja".

To znači da bi Mađarska mogla kupiti dodatnu naftu ako joj se prekine uobičajena opskrba naftovodom.

Čak i bez pritiska Mađarske, embargo je osmišljen kako bi se zemljama koje se dugo oslanjale na rusku naftu dalo vremena da se prilagode. Proizvodi sirove nafte trebaju se postupno ukinuti u roku od šest mjeseci, a rafinirani proizvodi do kraja godine.

Mađarska nije bila jedina zemlja koja je iznijela prigovore, iako je bila najsnažnija u svojim zahtjevima. Slovačka i Bugarska također su zatražile ustupke. Češka je dobila 18-mjesečnu iznimku od zabrane preprodaje naftnih derivata.

Mučni proces postizanja političkog sporazuma o embargu istaknuo je sve veće poteškoće s kojima se EU suočava u kažnjavanju Rusije zbog rata.

Von der Leyen je prvi put najavila planove za zabranu nafte u govoru u Evropskom parlamentu 4. maja i predvidjela njihovo usvajanje za nekoliko dana. Umjesto toga, trebalo je skoro mjesec.

Zvaničnici i diplomati rekli su da će okončanje kupnje ruskog prirodnog plina iz EU biti još kompliciranije. No, Michel je rekao da su čelnici država i vlada EU-a predani ispunjavanju svog obećanja, usvojenog na summitu u Versaillesu u martu, da okončaju decenije oslanjanja na rusku energiju.

Rutte je rekao da će čelnici drugačije pristupiti sljedećem paketu sankcija kako ne bi "zaglavili".

"Izjasnili smo se bismo, kada budemo radili na sedmom paketu, trebali unaprijed raspraviti sve tehničke detalje prije nego počnemo raspravljati o tome kako bi stvarne sankcije izgledale", rekao je Nizozemac.