Vijesti

Dramatično pismo Evropskog parlamenta: Riječ “rat” nikada se nije koristila tako često na cijelom Balkanu kao u posljednje vrijeme

Poslanici Evropske narodne stranke (EPP), Socijalista i Demokrata, Liberala i Zelenih Evropskog parlamenta uputili su pismo Josepu Borrellu, šefu evropske diplomatije i prvom zamjeniku predsjednika Evropske komisije ali i visokom predstavniku u BiH, Christianu Schmidtu.

Faksimil pisma

"Poštovani visoki predstavniče/prvi potpredsjedniče Evropske komisije, Poštovani visoki predstavniče za Bosnu i Hercegovinu, s najvećom zabrinutošću pratimo najnoviju eskalaciju tenzija u Bosni i Hercegovini. Ona se posebno odnosi na nedavne konkretne korake ka otcjepljenju Republike Srpske (RS), koju je poduzeo nacionalistički politički vrh entiteta RS,  a praćeno je eskalirajućom militarizacijom policijskih snaga RS -a i njihovih vojnih vežbi sa trupama iz susjedne Srbije", navodi se na početku pisma, koje prenosi Politički.ba.

Potom se dodaje kako aktivnosti uglavnom kreira član Predsjedništva BiH iz entiteta RS.

"Političko okruženje u BiH posljednjih godina, a još više u posljednjih nekoliko mjeseci,  karakterizira porast tenzija zbog neustavnog i nelegitimnog nastojanja da se blokiraju i u svom radu onemoguće državne institucije. Te aktivnosti uglavnom kreira član Predsjedništva BiH iz entiteta RS. 

Faksimil pisma

Glasanja tom entitetu, odnosno Skupštini RS, najavljena za period od nekoliko narednih sedmica su bez presedana i, uprkos tome što su nezakonite i neustavne, te predstavljaju kršenje Dejtonskog sporazuma, imaju potencijal stvoriti konkretne osnove za rukovodstvo RS da slijede svoju secesionističku agendu i time ugroze stabilnost, pa čak i mir čitavog zapadnog Balkana. 

Ako se nastave, tenzije će rasti i doći će do oružanog sukoba u drugim područjima i drugim zemljama zapadnog Balkana.

Glasanja predviđena za naredne sedmice u Skupštini Republike Srpske tiču ​​se neustavnog povlačenja saglasnosti za formiranje Oružanih snaga BiH, Visokog sudskog i tužilačkog vijeća i Upravu za indirektno oporezivanje (UIO BiH). 

Takvim glasanjima se nedvosmisleno krše osnovne pravne strukture na kojima počiva BiH, uključujući i njen ustav i Dejtonski mirovni sporazum. Oni su direktna prijetnja miru u Bosni i Hercegovini i regionu Zapadnog Balkana u cjelini.

Budući da gore navedene saglasnosti proizlaze iz glasova Federalnog parlamenta BiH, tj odgovornom državnom nivou, u ovom slučaju nije u nadležnosti Skupštine bilo kog entiteta, pa samim tim ni RS, da poništi bilo koji akt pristanka datog ranije, čineći glasove pravno ništavim.

Najavljena glasanja bi stoga predstavljala još jednu provokaciju, ali bi nesumnjivo bili ohrabrenje za nosioce funkcija i političke lidere u RS.

Faksimil pisma

Nadalje, obzirom na sličnosti sa događajima iz 1992. godine neposredno prije izbijanja rata u BiH, a s obzirom na složen politički pejzaž BiH, vrlo je vjerovatno da će dijelovi stanovništva reagirati na činjenicu da se takve aktivnosti ipak nastavljaju odvijati, iako te aktivnosti neće biti prihvaćen ni pravno niti politički. 

Ipak, aktivnosti u Skupštini RS mogli bi izazvati previranja.

Riječ "rat" nikada se nije koristila tako često i široko na cijelom Balkanu kao u posljednje vrijeme, naročito u zadnjim sedmicama i mjesecima. O tome se ne priča samo u Bosni i Hercegovini, već i na Kosovu, ali i šire. 

Sve tenzije imaju jedan zajednički imenitelj: Srbiju kao začetnika i pristalice tzv. "srpskog sveta“, što sve glasnije zagovaraju zvaničnici Vlade Srbije. 

Faksimil pisma

Prije samo nekoliko sedmica predsjednik Srbije zaprijetio je ratom Kosovu, pa i NATO-u zbog spora oko registarskih tablica sa Kosovom, što je na sreću izbjegnuto zahvaljujući političkoj intervenciji NATO-a i posredovanje EU i odgovarajućih vlada.

Aktivnosti, predviđene djelovanjem Skupštine RS, imaju potencijal da ugroze stabilnost BiH i regije, Dejtonskog mirovnog sporazuma, kao i zemlje, te cijelog zapadnog Balkan i njegovu evropsku perspektivu.

Stoga apeliramo na OHR i EU da izdaju snažna i - ako je moguće - zajedničko saopćenje kojim se oštro osuđuju aktivnosti i najnovije odluke, kao i najavljena glasanja o sličnim, te da se dosadašnje odluke entitetske skupštine RS proglase nelegalnim.  

Nadalje, vjerujemo i očekujemo da će u narednoj sedmici EU i OHR iskoristiti sva moguća diplomatska sredstva, i na kraju, Bonske ovlasti, kako bi se urazumile nacionalističke strukture entiteta RS.

Mišljenja smo da moraju uslijediti jasne i čvrste posljedice ako se glasanja nastave i održe, suprotno svim upozorenjima EU i SAD. 

Faksmil pisma

Stoga pitamo i visokog predstavnika/potpredsjednika Evropske komisije i OHR koje konkretne mjere, uključujući sankcije ili smjene odgovornih sa dužnosti razmatraju radi očuvanja teritorijalnog integriteta BiH i mira u regionu?

Osim političkih izazova s ​​trenutnom situacijom, naglašavamo ključnu važnost EUFOR -a Althea čiji je zadatak, između ostalog, osigurati Dejtonski mirovni sporazum, i u tom okviru teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine. To je krajnje važno je da će EUFOR -u Althea biti osigurana sva sredstva potrebna za ispunjenje njegove misije

i da se uradi sve što je potrebno na nivou EU, UN, NATO-a i međunarodne zajednice, da ima svoje mandat obnovljen kako je planirano glasanjem u Vijeću sigurnosti UN -a u novembru", stoji u pismu poslanika EPP-a, Socijalista i Demokrata, Zelenih i Liberala.