Veliko otkriće

Drevni DNK po prvi put izvađen iz ‘vremenske kapsule’ od 2.900 godina stare glinene cigle

Drevni DNK je izvučen iz 2.900 godina stare glinene cigle, potencijalno otvarajući nove načine proučavanja života iz prošlih generacija.

Drevni DNK je izvučen iz 2.900 godina stare glinene cigle, potencijalno otvarajući nove načine proučavanja života iz prošlih generacija.

Operacija je izvedena na građevinskom materijalu iz palate kralja Ashurnasirpala II u drevnom gradu Kalhu, koji se nalazio u današnjem sjevernom Iraku, piše SkyNews.

Nakon sekvenciranja ekstrahirane DNK, stručnjaci su identificirali 34 grupe biljaka - uključujući brezu i kupus.

Ovo je prvi put da je napravljen takav iskorak.

Dr. Troels Arboll, sa Univerziteta u Kopenhagenu, opisao je ciglu kao "vremensku kapsulu biodiverziteta".

Smatra se da je genetski materijal sačuvan zahvaljujući činjenici da cigla nikada nije spaljivana, već ostavljena da se prirodno suši nakon što je napravljena od blata i drugih materijala poput slame i životinjskog izmeta.

Cigla datira iz vremena između kada su radovi na palati, sada poznatoj kao Sjeverozapadna palata u Nimrudu, započeli 879. godine prije Krista i kada je završen 869. godine prije Krista.

Trenutno se nalazi u Nacionalnom muzeju Danske.

Dok novo istraživanje, objavljeno u časopisu Nature Scientific Reports, daje detalje samo o biljkama, istraživači vjeruju da se DNK životinja i insekata može ekstrahirati pomoću istih tehnika.

Biljni materijal je ekstrahovan prilagođavanjem metoda koje su se ranije koristile na drugim poroznim materijalima, kao što je kost.

Glineni materijali su gotovo uvijek prisutni na arheološkim nalazištima iz različitih epoha širom svijeta, što ih čini potencijalno bogatim izvorom daljih DNK studija.

Prva autorka, dr. Sophie Lund Rasmussen, sa Univerziteta u Oksfordu, rekla je da je tim "apsolutno oduševljen" nalazima i potencijalom za buduća otkrića.