U vrijeme dok separatistički SNSD na čelu s bjeguncem od bosanskohercegovačkog pravosuđa Miloradom Dodikom ruši ustavni poredak iz entiteta RS, istovremeno njihovi kadrovi kreiraju okvir u kojem bi od BiH uzeli oko 110 miliona KM kojima žele platiti svoj dug slovenskom Viaductu.
Ovaj ekonomski udar na državu ne smije se dozvoliti. Ni po koju cijenu.
Država ne smije platiti dugovanja separatista i radikala
Prvo, taj dug je nastao zbog grešaka Vlade RS u vrijeme dok je na njenom čelu bila Željka Cvijanović, sadašnja članica Predsjedništva BiH koja je također dio separatističkog i radikalnog SNSD-a.
Drugo, Cvijanović je 2017. godine i potpisala sporazum s Vijećem ministara BiH da će platiti sve eventualne troškove Viaductu koji su sada stvarni.
Treće, Vijeće ministara BiH prvo treba objasniti šta su učinili da primoraju Vladu RS da plati dug.
Javnost ne zna jesu li bilo šta učinili i prvo su trebali "„pritisnuti" Vladu RS na sve zakonite načine da dug plate oni.
Javnost mora znati u čijem interesu radi Pravobranilaštvo BiH koje u ovom slučaju više sluša upute Vijeća ministara BiH koje su po pitanju zaštite državne imovine upitni, nego što radi svoj posao.

Pravobranilaštvo BiH o ovom problemu šuti.
Čak su i na ranija pitanja parlamentaraca odgovarali šturo i nikada nisu javno istakli problem u kojem bi se BiH mogla naći, a zašto je odgovorna Vlada RS.
Pravobranilaštvo BiH na čelu s Magdalenom Papić i njenim zamjenicama Alminom Pilav i Jelenom Cvijetić, koje se na poziciji pravobraniteljica rotiraju tokom mandata, moraju javnosti transparentno odgovoriti kako je vođen proces Viaducta protiv BiH i u čijim je rukama bio?
Naime, postoje informacije da je RS sama vodila ovaj proces, a da se Pravobranilaštvo BiH nije "miješalo ni u svoj ni u njihov posao".
Štiti li pravobraniteljica Cvijetić interese države ili RS
Šuti li Pravobranilaštvo BiH jer je Jelena Cvijetić već početkom mandata "obilježena" kao kadar SNSD-a?
Cvijetić se, naime, 2023. godine sastala sa SNSD-ovom minusdtur u Vijeću ministara Stašom Košarcem koji je "lupetao" neistine o državnoj imovini, a ona je na te stavove šutjela.
O tom sastanku Raport je svojevremeno uputio pitanja i Cvijetić i Papić i Pilav, ali nikada nisu odgovorile.
Vijeće ministara BiH je još prošle godine u julu zatražilo od Pravobranilaštva Bosne i Hercegovine da im za sedam dana dostavi prijedlog za rješavanje pravne problematike u predmetu Viaduct.
U to vrijeme, Cvijetić je bila pravobraniteljica i pitanje je je li štitila interese RS i SNSD-a ili države BiH. Tada je dug bio 90 miliona KM, a sad aje narastao na 110.
Ali, zaštitnicima interesa RS to je svejedno, jer se oni bore da taj dug plati država.
Sada je na čelu Pravobranilaštva Magdalena Papić, pa je isto pitanje čije ona interese štiti. Na pitanja koja je Raport prije petnaestak dana uputio Pravobranilaštvu šute.
Iz Pravobranilaštva BiH kriju informaciju, kada i kojoj advokatskoj kući je raniji saziv Pravobranilaštva BiH dao punomoć za zastupanje u tom arbitražnom sporu.
Neće da odgovore ni da li je Pravobranilaštvo BiH aktivno učestvovalo u odbrani interesa BiH s tom advokatskom kućom i na koji način ili su sve obaveze s eventualnom punomoći prešle na tu advokatsku kuću?
Iz Pravobranilaštva BiH, u koje bi trebali biti imenovani najbolji pravnici u ovoj državi, ne žele odgovoriti da li mogu ponuditi neko rješenje koje može natjerati RS da plaća svoje dugove.
Neka Pravobranilaštvo BiH odgovori treba li BiH prvo platiti dug RS , pa onda tužiti Vladu RS ili ih već sada mogu tužiti jer odbijaju ispoštovati sporazum iz 2017. godine.
O ovim pitanjima bi se sigurno trebao pozabaviti i Parlament BiH ili barem Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH u kojem separatistički SNSD nema nikakav utjecaj.
Je li Dodik HDZ-u važniji i od najpoznatijeg zeta u državi
Ne može se u ovom slučaju amnestirati ni HDZ BiH.
Vidjeli smo kako Dragan Čović i HDZBiH znaju "ispreskakat"“ Poslovnik Doma naroda i bezočno ga kršiti kada treba spašavati kadrove SNSD-a od smjena.
Vidjeli smo i kako se Borjana Krišto, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH, prvi put na toj poziciji "rasrdila" na Srđana Amidžića i Stašu Košarca iz separatističkog SNSD-a kada su blokirali uvrštavanje duga prema Viaductu na sjednici Vijeća ministara BiH.

Krišto se u stvari najviše naljutila zbog toga jer su Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi blokirani računi zbog duga Viaductu, tačnije zbog direktora te agencije.
Naime, na čelu BHANSA-e je Davorin Primorac, zet Dragana Čovića, pa je HDZ-u najbitnije kako deblokirati te račune i milione kojima Primorac želi upravljati doživotno na poziciji direktora zbog čega se pokušavaju progurati i izmjene zakona u tom pravcu.
Iako je BHANSA od važnosti za čitavu državu, ipak je pitanje da li bi se HDZ BiH borio za uplatu ovog duga da nije njihov kadar na njenom čelu.
Zato bi Čović i Krišto, koji ionako još uvijek štite SNSD, trebali od Dodika tražiti da plati dug Viaductu.
To je jedino zakonsko i pravedno rješenje,a ne da se vrše "akrobacije“ kako da se izvuku pare iz državnog budžeta koji nema ništa s dugom RS-a.
U tom slučaju bila bi i "mirna Bosna", a i Hercegovina, a i Primorac.
Dodik ih pravi budalama
Treba li Vijeće ministara BiH podsjetiti da ih Dodik i SNSD obmanjuju i prave budalama, jer drugačije se ovaj scenario ne može opisati niti „probuditi“ barem oni kojima je imalo stalo do države BiH.
Naime, 1. aprila ove godine Vlada RS donijela je odluku o isplati 58,6 miliona KM firmi ruskog oligarha Rašida Serdarova Comsar Energy Grup Limited Kipar.

Iznos od oko 60 miliona KM samo je prva tranša koju će Serdarov dobiti od Vlade Republike Srpske, jer se RS dovela u poziciju da strancu mora platiti prema nekim navodima čak oko 300 miliona KM da od Serdarova vrati koncesiju na kopanje uglja na ležištu Ugljevik Istok 2.
Toliko traži Serdarov i RS mu to bez ikakve presude daje "na lijepe oči".
Za dug u postupku Viaduct d.o.o. Portorož, Vladimir Zevnik i Boris Goljevšček protiv Bosne i Hercegovine za koji postoji presuda ne daju, nego čekaju da ga plati BiH.
To je još jedan razlog da Bosna i Hercegovina ne plati dug entiteta koji je ruši.
Kad ima para iz RS za Serdarova, neka Vijeće ministara BiH kaže da trebaju naći i za Zevnika i Goljevščeka.