generalni štrajk

Država u kojoj je sve stalo: Zatvorene banke, aerodromi, marketi…


Argentinski sindikati pokrenuli su u četvrtak veliki opći štrajk protiv mjera štednje i planiranih reformi novog predsjednika Javiera Mileija, čija je akcija rezanja troškova stabilizirala lokalna tržišta, ali je udarila na realni sektor.

U toj južnoameričkoj zemlji javni prijevoz, potom važan obrade žitarica, supermarketi, aerodromi i banke bili su u zastoju na 24 sata jer se većina velikih sindikata priključila protestu protiv vlade.

Milei, ekonomista i bivši medijski ekspert, pobijedio je na šokantnim izborima prošle godine obećavši da će "motornom pilom" riješiti ekonomsku krizu koja je nastala pod prethodnim vladama, što je dovelo do padanja rezervi uz trocifrenu inflaciju.

Mnogi u Argentini i dalje podržavaju njegove planove nakon toliko godina previranja.

Međutim, Mileiovi protržišni stav i oštre mjere štednje naštetili su plaćama, povisili ionako visok nivo siromaštva i doveli do pada privredne aktivnosti na početku godine.

Hugo Yasky, genralni sekretar najvećeg sindikata CTA, objavio je na mreži X da je štrajk protiv "vlade koja pogoduje samo bogatima na račun naroda, razdaje prirodne resurse i nastoji eliminirati prava radnika".

Akcija je test za Mileiovu vladu. On nastoji progurati širok paket reformi, uključujući reforme rada koje izazivaju podjele, kroz Senat nakon što dobije odobrenje u donjem domu.

Zbog štrajka su letovi obustavljeni, aerodromi paralizirane, a škole i univerziteti s minimalnim funkcijama.

Tržišta će u četvrtak biti smanjena, jer će banke ostati zatvorene zbog štrajka. Vlada je kritizirala štrajk kao neopravdan i rekla da će pogoditi ljude koji žele raditi.

Marcos Rivadero, 47-godišnji dizajner iz Buenos Airesa, bio je oštar, nazivajući sindikate "iznuđivačima".

"Oni koriste ljude, ljude za koje tvrde da ih predstavljaju. Grad duhova, ovakav grad ne može funkcionirati. Ovakva država ne može funkcionirati s ljudima koji žive od države", rekao je on.