podzemne vode

Duboko ispod zemlje u Italiji pronađeno nešto što je i naučnike ostavilo u šoku: Ovo bi moglo promijeniti Evropu i Afriku

FOTO: NASA

Duboko ispod planina Sicilije pronađeno je ogromno ležište drevne slatke vode. Iako je ovdje zarobljena oko 6 miliona godina, geolozi vjeruju da bi mogla ponuditi rješenje za modernu nestašicu vode s kojom se suočavaju mnoga sušna područja oko mediteranske obale.

Procjenjuje se da ležište sadrži 17,5 kubnih kilometara vode, formirajući vodonosni sloj koji se proteže 700 do 2.500 metara duboko ispod Hiblajskih planina na jugoistočnoj Sicilije, uz obalu Italije.

Do otkrića su došli naučnici sa Univerziteta na Malti, Univerziteta Roma Tre i Univerziteta u Bolonji gledajući karte i podatke iz prethodnih istraživanja u potrazi za nalazištima nafte, a zatim koristeći ove informacije za izgradnju 3D modela, piše IFLS.

Vjeruju da je voda završila ovdje prije nekih 6 miliona godina, što ukazuje da bi to moglo imati veze s mesinskom krizom saliniteta, 700.000 godina dugim geološkim događajem kada se Sredozemno more isušilo i skoro potpuno isušilo bazen.

Mesinska kriza saliniteta uzrokovana je zatvaranjem Gibraltarskog tjesnaca, uskog prolaza vode koji povezuje Atlantski ocean sa Sredozemnim morem i odvaja Evropu od Afrike. Naučnici pretpostavljaju da je kriza završila prije oko 5,33 miliona godina kada je megapoplava Zanclean iznenada ponovno napunila Mediteranski basen i ponovo ga spojila s Atlantikom preko Gibraltarskog moreuza.

Prije ove poplave, kada je bazen još bio suv, morsko dno je bilo izloženo i kišnica je mogla curiti u koru. Zatim ga je natopio vodonosnik, vodonosna stijena, poput sunđera gdje je od tada ostala.

Sredozemni basen je posebno osjetljiv na klimatske promjene. S obzirom da će region postati topliji i sve sušniji u godinama koje dolaze, mnogi su zabrinuti da možda neće biti dovoljno pitke vode za opskrbu rastuće populacije.

Istraživači objašnjavaju da bi naslage podzemnih voda pronađene ispod Hiblajskih planina na Siciliji mogle pomoći u rješavanju problema u južnoj Italiji, kao i drugim regijama u Sjevernoj Africi koje su također dom podzemnih tijela podzemnih voda.

„Otkriće ovako opsežnog, očuvanog i duboko osvježenog tijela podzemne vode ima značajne implikacije kao nekonvencionalnog izvora pitke vode, posebno imajući u vidu brojna područja s nedostatkom vode duž mediteranske obale (npr. Maroko, Tunis, Egipat, Liban, i Tursku)“, pišu autori studije u svom zaključku.

„Zaista, geološko okruženje i kontrolni faktori u našem području istraživanja javljaju se drugdje u mediteranskoj regiji, na primjer, na Jadranskoj karbonatnoj platformi i Apulijskoj platformi u Italiji, na platformi Nara u Tunisu, itd. gdje su druga ekstenzivna, duboko osvježena tijela podzemnih voda mogu biti smješteni u karbonatnim vodonosnicima", dodali su.

"Tehnologija za istraživanje i korištenje takvih dubokih podzemnih vodnih tijela danas postoji, čineći ove potencijalno ekstenzivne resurse podzemne vode dostupnim za korištenje."