Predsjedavajući Kluba Bošnjaka Šefik Džaferović obratio se na press konferenciji nakon što se danas nisu pojavili na sjednici koja je trebala biti nastavak prekinute sjednice od 18. marta, a zbog Prijedloga zakona o Ustavnom sudu BiH kojeg Klub Bošnjak smatra neustavnim.
Džaferović podsjeća da je on mjesecima unazad tražio od Doma naroda da ovaj zakon ne uvrštava u dnevni red sjednice te da je već tada najavio šta će oni (Klub Bošnjaka) uraditi ako se uvrsti.
Budući procesi
"Sad se od nas traži da imamo razumijevanje za buduće procese. Da se to htjelo razriješiti mogli su prihvatiti moj apel da se zakon ne uvrsti u dnevi red. To je problem i to je kod nas pojačalo sumnju u konačnu namjeru.
Mi znamo šta znači izostanak kvoruma od strane našeg Kluba, svjesni smo situacije ali ne možemo se dovesti u poziciju da glasamo o jednom takvom zakonu i da onda čekamo na monitoru da vidimo kakav je rezultat.
Nemamo pravo na takvu vrstu kockanja, hoćemo da budemo sigurni", rekao je Džaferović i dodao da su razmišljali i o drugim načinima.
Pozvao je Kolegij i delegate iz klubova srpskog i hrvatskog naroda da ih podrže i da se skine taj zakon sa dnevnog reda.
"Oni žele da se mi pojavimo na sjednici i da oni kažu vi morate biti na sjednici", rekao je.
Upitao je kako bi se ponašao Klub srpskog naroda da su oni (Klub Bošnjaka) npr. predložili zakon i stavili ga u parlamentarnu proceduru, bez promjene Ustava, da se mijenja unutrašnja organizacija BiH i da više neće postojati ni entitieti ni kantoni.
"Bez obzira šta ja mislio o tome, taj zakon je i bez promjene ustava, proivustavan", rekao je.
"Predložiti zakon kojim se mijenja pozicija Ustavnog suda, propisana Ustavom, prije promjene Ustava i protivno Ustavu… o tome više nećemo da govorimo. Tragamo za rješenjem, a rješenje je da većina odustane od tog zakona i da krenemo da radimo", zaključio je Šefik Džaferović.
S druge strane, predsjedavajuća Klub hrvatskog naroda u Domu naroda PSBiH Marina Pendeš je u izjavi novinarima pozvala predstavnike Kluba Bošnjaka u Domu naroda da se vrate i prekinu blokadu Doma.
Evropski put BiH
"Smatram da, ukoliko nam je svima interes evropski put BiH, onda do toga treba doći", navela je Pendeš.
Po njenim riječima, svi znamo da se dizanjem ruku u parlamentu koji predstavlja demokratiju, odnosno izbor volje građana, donose zakoni.
"Mi sm rekli, ne jednom, nego nekoliko puta, da ćemo glasujući za žurni postupak, nakon toga oboriti taj zakon, da uopće više o tim zakonu nema riječi. Ne znam čemu ta bojazan.
Ne može proći Dom naroda. I kad bi u najgorem slučaju prošao, a Hrvati neće glasati za njega, ne može proći u Zastupničkom domu", navela je Pendeš.
Znači, dodala je ona, uopće ne postoji nikakav razlog “da mi ne oborimo taj zakon”.
"Zato smatram da je jako bitno da se vratimo u izaslaničke klupe i da se posvetimo poslu za koji dobivamo plaću.
Mislim da je krajnje vrijeme da se uozbiljimo, da se vratimo u izaslaničke klupe i da svojim glasom kažemo šta mislimo o tom zakonu", navela je Pendeš.
Predsjedavajući Doma naroda Dragan Čović je, u skladu sa odredbama Poslovnika, dao pauzu od sat kako bi se pokušao osigurati kvorum za rad, međutim ni nakon sat delegati iz Kluba bošnjačkog naroda nisu došli na sjednicu te je ona prekinuta.