Najdraži gost koji pokuca na vrata muslimana širom svijeta već je stigao. Ramazan je mjesec u kojem je Kur’an poslan kao vodič muslimanima i kao jasan dokaz istine i razlikovanja dobrog od lošeg.
Za vjernike, to je vrijeme povećanog ibadeta, dobročinstva i dobrih djela. Društveno, naročito u moderno vrijeme, kada je život sve brži, a komunikacije sve rjeđe, okuplja porodice i prijatelje na zajedničkim iftarima.
O ovom toplom svetom mjesecu te blagodatima koje nosi, za Raport priča glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Kalesija Muharem efendija Mešanović.
Ramazan donosi velike šanse
“Kao i ranijih godina, svjedoci smo dolaska velikog mubarek ramazana koji je najavljen u mnogim hadisima Muhameda, a. s, kao jedan od najdražih gostiju koji nam dolazi i koji donosi velike šanse kako za one koji su u kontinuitetu na sedždi predani Bogu, tako i onima koji su u stanju gafleta, nemarnosti, ali su tokom ramazana aktivniji nego ostalih mjeseci ili dana u svom životu”, govori nam efendija.
Napominje da je ramazan prilika da se svako preispita sam sa sobom, “kao što kaže poslanik Muhamed, a. s: "Ko provede ramazan vjerujući u Boga, preispitujući svoje stanje, bit će mu oprošteni raniji grijesi".
“Tako je ramazan prilika da se mi posvetimo sami sebi. Inače, stav poslanika Muhameda a. s. je - blago onome ko se zabavi svojim mahanama, neće imati vremena da se bavi tuđim. Zato je ramazan i posebna prilika kad treba da se nad sobom nadvirimo ako smo previše veliki, a ako se osjećamo manjim od drugih, onda da se nadvirimo i spoznamo šta to imamo uza se, šta nam to fali od svakodnevnih vjerničkih potreba”, kazuje efendija Mešanović.
Napominje da vjernik živi ovaj život znajući da će ga jednog dana morati napustiti, ali da uvijek mora biti spreman da od ovog svijeta iskoristi sve ono što će mu trebati za ahiret.
Obilato se nagrađuje
“Dakle, ramazan je nama prilika na dunjaluku i tu priliku moramo iskoristiti. Prilika je i zbog činjenice da je vjerničko ponašanje tokom mubarek ramazana obilatije nagrađeno”, jasan je efendija, a potom objašnjava šta to znači:
“Onome koji učini nafilu u toku ramazana, Bog mu upisuje vrijednost kao da je obavio farz, a onaj koji učini farz, piše mu se vrijednost sedamdeset farzova mimo ramazana”.
Ono što je najvažnije, priča nam efendija, što je poruka svih vjerskih obreda, ibadeta, pogotovo zajedničkih, kojih je pun ramazan, započevši od zajedničkih namaza, mukabela, iftara i tako dalje, jeste prilika da se vjernici zbliže, da jedni s drugima razgovaraju, a “čini se da nam toga, pogotovo u ovom vremenu brze tehnologije, najviše fali”.
Efendija komentira i koliki uticaj tehnologija ima na ramazan i kakve su posljedice.
“Nekako smo u prilici da koristeći ovu tehnologiju, budemo bliži jedni drugima, to je takva tehnologija, međutim, ona nas je vjerovatno udaljila jedne od drugih, a ramazan je iznad ove savremene tehnologije i on traži, ako želimo da zaslužimo sve ove blagodati ramazana, da budemo fizički jedni uz druge, a ne samo virtuelno ili preko drugih sredstava i pomagala”, zaključuje efendija Mešanović za Raport.