Ministarstvo finansija Bosne i Hercegovine objavilo je izvještaje za prvi kvartal ove godine, koji nisu nimalo pohvalni za Republiku Srpsku.
Stoga je tema zaduženosti manjeg bh. entiteta ponovo dospjela u centar pažnje javnosti, posebno najave o mogućem finansijskom slomu dijela naše države u kojem čvrstom rukom vlada Milorad Dodik sa svojim partnerima.
Godinama se priča
"Već godinama se priča da se RS više oslanja na zaduživanje nego budžet, odnosno da se nedomaćinski odnose prema Budžetu.
Međutim, dosad nije došlo do situacije koja se najavljuje - a to je da se desi finansijski slom. Oni to uvijek uspijevaju nekako pokriti", kaže za Raport Muris Čičić.
Istaknuti ekonomski stručnjak, predsjednik Akademija nauka i umjetnosti BiH, dodaje da bi se pod ekonomskim slomom manjeg bh. entiteta podrazumijevala situacija u kojoj RS ne bi bila u mogućnosti otplaćivati kredite koji dolaze polovinom ili krajem godine.
"Postoji i situacija da nisu u stanju vraćati kredite, ali se to može premostiti restrukturiranjem duga ili dobijanjem dodatnih kredita", pojašnjava Čičić.
Profesor Čičić nije siguran ni koliko su opravdana nadanja predstavnika probosanskih političkih stranaka da će Dodik zbog nezavidne ekonomske situacije u RS na kraju popustiti, odnosno da njegove prijetnje blokadama usvajanja Budžeta BiH i Plana rasta Evropske unije za Zapadni Balkan (BiH treba dobiti oko 1,7 milijardi eura), između ostalog, predstavljaju samo blef - jer mu je novac prijeko potreban, makar i manji od onog do kojeg pokušava doći spomenutim opstrukcijama.
"Volio bih da je to tako, ali nisam siguran.
Uostalom, Dodikova politika je uvijek igra na oštrici noža, pa i ovaj put.
Njemu je važnije proizvoditi negativne efekte i da izluđuje javnost u Federaciji BiH svojim ponašanjem i odbijanjem da usvoji bilo šta i vrši opstrukciju do kraja, nego uraditi nešto korisno.
Politički motivi
U svakom slučaju, njegovi motivi nikad nisu ekonomski nego politički", tvrdi Čičić.
Iz onoga što mi čitamo, dodaje Čičić, RS je davno došla u nezavidnu finansijsku situaciju.
"Međutim, još nije došla do onog što se prognozira. Očigledno, ili nemamo dobre podatke ili imaju neke dodatne izvore.
Možda ima Dodik i privilegovanu poziciju u raspodjeli budžeta unutar BiH, gdje uzima značajniji dio kolača nego što mu pripada po bilo kom normalnom kriteriju.
To mu pomaže da se toliko zadužuje i provlači da ne dođe do sloma", objašnjava Čičić koji ipak ne isključuje mogućnost da RS u jednom trenutku bankrotira.
I sumnja da Dodikov režim u tome može dobiti pomoć iz inozemstva, poput finansijske podrške iz Rusije i Mađarske, koje vode njegovi "prijatelji" Vladimir Putin i Viktor Orban:
"S obzirom na svoje probleme, Rusija mu nije u stanju pomoći i ne bi trebalo računati na taj izvor. Mađarska? Možda.
Opet, to je stara tema, koja se proteže kroz javnost, a da li je stvarno tako, nisam siguran".
Federacija BiH i RS ne mogu se porediti
U poređenju sa RS, Čičić kaže da je Federacija BiH u mnogo boljem ekonomskom položaju.
"Generalno, FBiH je u mnogo boljoj poziciji. Ima mnogo bolji kreditni rejting, očigledno je da se radi o sistemu koji mnogo bolje radi, ima bolju poziciju, bolje domaćinski posluje...
Ne može se porediti ni po veličini tržišta ni poslovanju sa RS", ističe Čičić.