Azija

Epidemija hara, hiljade zaraženih dnevno: Za zarazu je dovoljan samo jedan dodir

Zaraza raste, a dužnosnici u nekoliko zemalja pokušavaju suzbiti zarazni patogen koji, kako piše Science Alert, uspijeva u područjima visoke vlažnosti

Epidemija konjuktivitisa porahala je stotine hiljade ljudi širom Azije, posebno u Vijetnamu, Indiji i Pakistanu nakon mjeseci borbe s ljetnim vrućinama i rekordnih padavinama.

Zaraza raste, a dužnosnici u nekoliko zemalja pokušavaju suzbiti zarazni patogen koji, kako piše Science Alert, uspijeva u područjima visoke vlažnosti.

Do septmebra je na desetine hiljada škola u Vijetnamu, Indiji i Pakistanu zatvoreno kako bi se zaustavilo širenje virusa. U samo jednom je danu u Punjabu zabilježeno 13 tisuća novih slučajeva, dok je u cijelom mjesecu u gradu više od 86 hiljada.

"Najmanje pet do šest zaraženih učenika bilo je u svakom razredu u školi", rekao je privremeni ministar Punjaba, Mohsin Naqvi.

Pakistan broji gotovo 400 hiljada zaraženih, a Vijetnam više od 63 hiljade od januara do septembra, što je porast broja zaraženih u odnosu na prošlu godinu za 15 posto.

Konjuktivitis može biti uzrokovan bakterijom ili virusima. Neki od njih mogu živjeti i 30 dana na površinama, a samo jedan dodir oka rukom dovoljan je da se neko zarazi.

"Puno različitih vrsta virusa može izazvati konjuktivitis, uključujući COVID-19 virus", rekla je Isabelle Jalbert, naučnica na Univerziteta New South Wales u Australiji. Ipak, 75 posto slučajeva uzrokovano je adenovirusom.

Simptomi uključuju crvenilo, bol u očima, otečene očne kapke, zamagljen vid, osjetljivost na svjetlo i suhe oči. Osim učestalog pranja ruku i dezinfekcije površina, malo je toga što se može učiniti kako bi se spriječila zaraza.

Lijeka za konjuktivitis nema, a pacijenti čekaju dva tjedna ili više dok im se imunološki sistem ne počne sam boriti protiv bolesti. Na pacijentima je da ostanu kod kuće i tako spriječe daljnje širenje zaraze.

U najtežim slučajevima, može doći do hronične upale što dovodi do dugoročnih problema s vidom.