Euroliga: Košarkaši Maccabija uspjeli ono što nije nikome u više od 5.000 utakmica

U 23 sezone, koliko broji Euroliga za košarkaše, i više od 5.000 odigranih utakmica, nijedna ekipa u elitnom takmičenju nije uspjela uraditi ono što je sinoć uspio Maccabi iz Tel Aviva.

Izraelski klub je u 31. kolu nadjačao italijansku ekipu Virtus Segafredo Bolognu sa 111:80 i napravio korak bliže plasmanu za ovosezonski play-off.

Maccabi je u ovom susretu ostvario čak 38 asistencija. To je dvije više od prethodnog rekorda od 36 asistencija koji je postavio španski Real Madrid.

"Kraljevi" su to učinili u domaćoj pobjedi nad francuskim Strasbourgom još u sezoni 2015/2016.

Prethodni Maccabijev klupski rekord bila je 31 asistencija. Taj su učinak imali dva puta u sezoni 2003/2004.

U utorak je to bio pravi timski napor u dodavanju za koševe. Petorica igrača Maccabija imali su najmanje po četiri asistencije. To je tek 10. takav slučaj u historiji elitnog kontinentalnog takmičenja.

Lorenzo Brown predvodio je napad Maccabija s osam asistencija za manje od 23 minute na parketu.

Wade Baldwin ga je pratio sa sedam za manje od 19 minuta. Visoki Jake Cohen više je nego udvostručio svoj rekord u karijeri s pet dodavanja.

Isti broj imao je i Darun Hilliard. Još jedan centar, Josh Nebo, dodao je četiri.

Maccabi je već na poluvremenu vodio sa čak 62:33. Bilo je to potkrijepljeno s 20 asistencija. To je najviše u bilo kojem poluvremenu. Time su se izjednačili s tri druge ekipe u Eurolige.

Zanimljivo, Maccabi je imao samo dvije izgubljene lopte u prvom poluvremenu i šest izgubljenih lopti u cijeloj utakmici.

Nakon nepotpunog 31. kola, Maccabi je šesti na tabeli s omjerom od 18 pobjeda i 13 poraza. Virtus je tek 14. sa 13/18. U play-off će se nakon 34 odigrana kola plasirati osam najboljih timova.