Kralj Charles III. proteklih se dana suočio s teškim zadatkom, osim lične boli i tuge zbog smrti majke, morao je preuzeti ulogu poglavara nacije i biti ‘lice‘ njezina žalovanja.
Kako je Veliku Britaniju od smrti kraljice Elizabete II. 8. septembra preplavio val naklonosti prema monarhiji, 73-godišnji Charles je u medijima dobio gotovo jedinstvenu podršku.
No, njegov prva sedmica na tronu nije prošao bez mrlje.
U britanskoj historiji Charles je najduže čekao da preuzme prijestolje i sve su oči bile uprte u njega kada se prije tačno sedmicu dana prvi puta obratio naciji nakon kraljičine smrti.
Emotivan govor održao je u katedrali svetog Pavla gdje je održana misa za kraljicu.
Sjedeći za drvenim stolom u crnom odijelu i kravati tada je, izrazima osobnog poštovanja, govorio o svojoj "dragoj majci" te dao naslutiti kako će vladati kao ustavni monarh s ceremonijalnom ulogom.
"Kao što je i kraljica to nepokolebljivo činila, zavjetujem se, dok mi Bog bude dao, da ću čuvati ustavna načela naše zemlje. Gdje god živite, u zemljama Ujedinjenog Kraljevstva ili širom svijeta, služit ću vam s ljubavlju, lojalnošću i poštovanjem", rekao je Charles.
Također je kazao da neće više toliko vremena moći posvećivati humanitarnom radu i zakladama zbog čega je nekada bio optuživan da se miješa u nacionalnu politiku, što je glavni problem za poglavara koji bi trebao biti neutralan.
Osvrnuo se i na lični problem koji je mogao prouzročiti napetosti tokom perioda žalovanja, izjavivši "ljubav" za svog otuđenog mlađeg sina Harryja i snahu Meghan.
Daily Mail je to nazvao "iznimnom i duboko osobnom počašću", dok je novinar BBC-a Peter Hunt rekao da je ta izjava bila "naprosto savršena".
Njegova sljedeća uloga je bila nadgledati prijevoz kraljičina tijela iz zamka Balmorala u Edinburgh, potom je položio prisegu te vodio ceremoniju prenošenja majčina lijesa u katedralu svetog Egidija u glavnom gradu Škotske.
Letio je stalno između Londona i Škotske, a potom je u utorak otišao i u Belfast, u Sjevernoj Irskoj, na sastanak sa zavađenim političkim liderima.
U petak je stigao u Wales, a njegova putovanja pokazuju da je odlučan i predan održati svoje kraljevstvo na okupu.
Tokom tih dana, njegova druga bračna družica Camilla, sada kraljica supruga, jedva da je privukla ikakvu pažnju, za razliku od vremena s kraja 90-ih kada je njezina veza s tadašnji princom od Walesa tokom i nakon braka s princezom Dianom izazvala skandal.
Nova anketa javnog mnijenja pokazuje velike simpatije javnosti prema Charlesu.
Čak 70 posto Britanaca smatra da je Charles pokazao dobre liderske sposobnosti, a samo pet posto ga je loše ocijenilo. Njih 63 posto vjeruje da će kao kralj dobro raditi svoj posao, a samo 15 posto misli suprotno.
"Odlično je počeo i smatram da je pokazao da će monarhija biti otvorenija", rekao je politolog i historičar Vernon Bogdanor.
"Sve dok ne napravi nešto jako pogrešno, očekujem da će monarhija uživati istu razinu potpore kao što je uživala tokom vladavine kraljice Elizabete, a moguće i više", rekao je Robert Hazell a londonskog univerziteta.
Nedavni skandali vezani uz Windsore, od povezanosti princa Andrewa s pokojnim američkim milijarderom pedofilom Jeffreyjem Epsteinom do optužbi za rasizam koje je iznijela Meghan Markle ostavljeni su po strani.
No, kamere su dva puta uspjele uhvatiti Charlesa u situacijama kada je iskazao drsko, zapovjedničko ponašanje privilegirane osobe, što bi u drugim okolnostima moglo naškoditi njegovoj viziji modernije monarhije.
U subotu je iznervirano tražio svoje pomoćnike da mu naprave mjesta na stolu za potpisivanje dokumenata zbog čega je napravio grimasu koja je brzo postala hit na društvenim mrežama.
Potom se u utorak žalio da mu po prstima curi tinta od nalivpera.
"Bože, kako ovo mrzim", kazao je i dodao nalivpero Camilli.
"Ne mogu podnijeti ovu prokletu stvar", kazao je Charles dok je izlazio iz sobe te dodao da se to dešava "svaki prokleti put".
Video se ubrzo proširio svim društvenim mrežama, a komentari ne staju.
Autogol je zabio i najavom da će otpustiti do 110 zaposlenika iz bivše rezidencije Clarence House. Sindikati su tu mjeru ocijenili "bešćutnom".