Kada napravimo domaću hranu za bebu, želimo da je sačuvamo na najbolji mogući način, tako da bude zdravstveno sigurna i da maksimalno sačuva svoja nutritivna svojstva. Kako da čuvamo hranu za bebu u frižideru ili zamrzivaču u kakvim posudama i koliko dugo?
Znamo da je pravilna ishrana jedan od osnovnih temelja zdravlja djeteta, i da je važno da „zdravu“ ishranu započnemo već od najranijeg uzrasta. Zato za bebine kašice, pažljivo biramo neoštećene i zrele plodove voća ili povrća i kvalitetno meso. Pažljivo i temeljno peremo namirnice i brinemo i o načinu pripreme, trudimo se da ih pripremamo na najbolje načine (kuhanje na pari, dinstanje na vodi na nižim temperaturama).
Kada vaša beba počne da uživa u kašicama koje joj pripremate, možete joj pripremati omiljenu hranu u većoj količini i sačuvate je za kasnije. Tako, štedite svoje vrijeme za pripremu kašica, i darujete bebi više pažnje za zajedničku igru ili dužu šetnju!
Čuvanje u frižideru
Najpogodnije posude za čuvanje bebinih kašica u frižideru su staklene teglice. Ukoliko odlažete bebine kašice u plastične posudice, pogledajte deklaraciju plastične posudice i uvjerite se da je pogodna/predviđena za odlaganje hrane. Teglice i posude treba temeljno oprati i na kraju dobro zatvoriti. Odličan izbor su i vakuum plastične posude za čuvanje hrane.
Za čuvanje bebine hrane u frižideru važno je da to bude hrana podijeljena u obroke (1 teglica = 1 obrok). Ukoliko beba ne pojede cijeli obrok iz teglice, nemojte načetu teglicu vraćati u frižider ili čuvati za sljedeći obrok na sobnoj temperaturi, ukoliko je beba jela kašicu direktno iz teglice!
Toplu hranu ne stavljajte u frižider, sačekajte da se kašice prvo dobro ohlade, pa ih odložite u frižider. Ne čekati predugo, već odložiti u frižider, čim se hrana ohladi!
Teglice sa bebinom hranom nemojte držati u vratima frižidera, već na najhladnijem mjestu (predviđenom za odlaganje mesa i mliječnih prerađevina).
Hrana za bebu je sigurna tako odložena u frižideru 24 sata ukoliko sadrži proteine mesa ili ribe. U slučaju da su voćne ili kašice od povrća (ili miješane voće i povrće), mogu stajati u frižideru i 48 sati.
Hrana iz frižidera se najbolje grije/priprema za obrok, potapanjem teglice u mlaku ili toplu (nikako vruću) vodu.
Čuvanje u zamrzivaču
Ne zamrzavajte bebine kašice u staklenoj teglici. Teglica može pući, a temperatura u zamrzivaču može prouzrokovati mala prsnuća i sitne prijelome u staklu i ostaviti u hrani mikroskopske staklene čestice, koje vi nećete ni primijetiti…
Možete koristiti plastične posude za zamrzavanje bebinih kašica samo ako je na deklaraciji ambalaže (obično je obilježeno na dnu posudice) predviđeno da se plastična posudica može koristiti za odlaganje i zamrzavanje hrane.
Možete čuvati hranu za bebu koju ste zamrznuli u posudama za led ili kesicama za zamrzivač: skuhane i prohlađene kašice stavite u regularne posude za led (za zamrzavanje), koje ste prethodno temeljno oprali. Zatim ih prekrijte providnom folijom. Kada se hrana zamrzne, izvadite kockice zamrznute hrane i stavite ih u kesice za zamrzivač. Na taj način ćete osloboditi posude za led za novu hranu za zamrzavanje, i olakšati uzimanje hrane (kockica) iz kesice za zamrzivač.
Ovaj način čuvanja bebine hrane ima prednosti jer svaka kockica je teška oko 30 grama i tako imate uvid u količinu hrane koju dajete bebi. Također, možete koristiti određen broj kockica, jednu dvije ili tri za obrok i tako nemate bacanje hrane.
Obavezno obilježite na kesici za zamrzivač ili na plastičnoj posudi datum zamrzavanja hrane i vrstu hrane. Tako će vam biti praktičnije ali i korisnije zbog datuma koji je važan!
Zamrznuta bebina hrana ne treba da stoji u zamrzivaču duže od mjesec dana, jer nakon toga ona gubi okus i hranljivost.
Kašica koja je odmrznuta treba da se zagrije do sobne temperature i konzumira što prije a najkasnije za 24 sata, ukoliko se čuva u frižideru.
Imajte u vidu da zamrznuta hrana propada brže od svježe hrane koja se čuva u frižideru, jer zamrzavanje izaziva oštećenje ćelija, usljed širenja kristala leda…
Zaleđenu hranu možete odlediti odlaganjem u frižider ili stavljanjem kesice za zamrzivač sa hranom ili plastičnu posudu u mlaku ili toplu (nikako vruću) vodu. Kada se hrana odledi, stavite je u posudu, zatvorite je i odložite u frižider, ukoliko je odmah ne poslužite bebi.