Vijesti

Evropska komisija dala ‘vjetar u leđa’ bh. tužiocima koji rade na raspakivanju Sky aplikacije

Veliko je pitanje da li će Sky i Anom aplikacije biti dokaz na sudovima

Evropska komisija prije dva dana je objavila izvještaj o napretku BiH na putu ka EU. U izvještaju rijetki segmenti imaju oznaku za napredak. U većinskom dijelu izvještaj je negativan jer u velikom broju sfera nema nikakavog napredka.

U izvještaju osim što su se dotakli afere Respiratori te suđenja u tom procesu, osvrnuli su se i na SKY aplikaciju.

Čvrsta odlučnost

Naime, kako se navodi u izvještaju od tužitelja se očekuje da pokažu šta su prioriteti te da djeluju.

"Od tužitelja se očekuje da pokažu čvrstu odlučnost da odrede prioritete i budu učinkoviti kako bi dovršili istrage u slučajevima korupcije na srednjoj i visokoj razini koje proizlaze iz SKY aplikacije. Mora se osigurati učinkovito sudsko praćenje u tim slučajevima", navodi se u izvještaju.

Foto: Printscreen

Osvrnuli su se i na pravni okvir te dodali kako neusklađenost zakonodavstva u cijeloj zemlji nastavlja kočiti borbu protiv korupcije.

Ovim su iz Evropske komisije faktički dali vjetar u leđa tužiocima koji rade na sklapanju kriminalnog mozaika iz komunikacija putem Skya.

Podsjetimo, SKY aplikacija u promet puštena negdje prije pet godina. Tek prije nekoliko mjeseci zapadne obavještajne službe uspjele su dešifrirati kod. Tako su otvorene užasavajuće i strahobalne komunikacije mafijaša i ovaj proboj opisuje se kao najveći u historiji.

Sky aplikacija funkcionirala je tako da se s mobilnog uređaja morao izbrisati operativni sistem te na njega instalirati Sky, za koji bi se plaćala svojevrsna licenca.

Važna poruka

Kako smo ranije navodili, aplikaciju u BiH je koristilo oko 2.500 osoba.

Tužilački tim koji radi na ovim predmetima već je pokrenuo nekoliko akcija koje su rezultirale brojnim zapljenama narkotika ali i hapšenjem gomile kriminalaca. Pored njih, hapšeni su policijski službenici koji su bili uključeni u kriminalne poslove. Međutim, nedavno je tužiteljica Diana Kajmaković, koja je radila na ovim slučajevima, završila na crnoj listi SAD. Ona je navodno zaustavljala istrage protiv krimosa te im pomagala.

Upravo zbog toga važna je poruka Evropske komisije koja tužiocima poručuje da nastave s poslom. A sudove upozorava da obrate pažnju na ove predmete.