Kriminal

Šta je do sada otkrila Sky aplikacija i ko su prljavi policajci i obavještajci? Trag krvavog novca vodi do njih

sky agencije

Posljednjih sedmica posebnu pažnju javnosti izaziva famozna Sky aplikacija. Tačnije, ono što će u njoj naći polijcko-tužilačke strukture.

Fokus javnosti nije samo na kriminalnim i narko klanovima, nego i na mogućoj umještanosti političkih, policijskih i obavještajnih struktura BiH u zapetljani, mračni cyber prostor koji je kriminalcima služio kao svojevrsni Viber ili WhatsApp.

Policijske agencije u BiH već su dobile opsežne materijale izvučene iz brojnih komunikacija koje su krimosi vodili preko Sky aplikacije i prema onome što su prepričali Raport, radi se o svojevrsnom 'rudniku zlata' iz kojeg mogu izvlačiti gomilu informacija o funkcioniranju kriminalnih klanova, njihovoj identifikaciji, rješavanju brojnih slučajeva, putevima droge, ubistvima…

Dakle, radi se o aplikaciji koja je u promet puštena negdje prije pet godina. Tek prije nekoliko mjeseci francuske službe uspjele su dešifrirati kod te otvoriti užasavajuće i strahobalne komunikacije mafijaša i ovaj proboj opisuje se kao najveći u historiji.

Sky aplikacija funkcionirala je tako da se s mobilnog uređaja morao izbrisati operativni sistem (IOS ili Android) te na njega instalirati Sky, za koji bi se plaćala svojevrsna licenca.

Aplikaciju u BiH je koristilo oko 2.500 osoba, a kako je Raportu rečeno, već su identificirani IT-jevci iz BiH koji su kriminalcima produžavali licence.

"Pored tih IT-jevaca po licence se išlo u Beograd, Hrvatsku ali i Beč", tvrdi naš izvor.

Nakon što je Sky raspakovan, kriminalci su prešli na aplikaciju zvanu Anom, međutim nju su službe SAD dešifrirale prije dva ili tri mjeseca. Zbog brzog razbijanja koda, ovu aplikaciju je u BiH stiglo instalirati oko 500 osoba, uglavnom iz kriminalnog miljea.

Koliki je značaj ovog policijskoj 'proboja' pokazuju i konstantne zapljene droge i razbijanje raznih narko-klanova koje su dogovarane upravo preko famozne aplikacije.

No, ono što sve zanima jeste: Ima li i ko su prljavi policajci koji su sarađivali?

Ima.

Kako je Raportu potvrđeno, u Tužilaštvu BiH je formiran veliki tužilački tim kojeg čini osam tužilaca i čiji je glavni zadatak dokumentovanje i slaganje kriminalnog mozaika, s posebnim naglaskom na unutrašnje igrače - odnosno - pripadnike sistema koji su radili s krimosima.

Tako je tužilački tim krajem januara, tačnije 17., boravio u Nizozemskoj u posjeti EUROPOLU i EUROJUST-u. Cilj sastanka bio je upravo saradnja na razbijanju komunikacija preko Sky aplikacije.

Problem je što BiH nema svog predstavnika u EUROPOL-u pa sve ide sporije, ali s obzirom na važnost razbijanja klanova, saradnja je ipak intenzivirana. Upravo su iz EUROPOL-a bh. tužiocima uručili kripte koje služe za čitanje Sky aplikacije i sukcesivno, odnosno na zahtjev dobivaju nove, za nove komunikacije.

Sad je, pored dokazivanja krivičnih djela kriminalaca, u fokusu i istraga protiv policijskih službenika.

MUP RS je već u poodmakloj fazi i već su hapšena policijska lica koja su sarađivala s mafijašima.

Kako je Raportu rečeno, iz komunikacija je vidljiva bliska saradnja policijskih službenika i kriminalaca.

"Posebno se to odnosi na neke službe. Radi se o Graničnoj policiji BiH, SIPA-i, OSA-i i MUP-u RS. Te sigurnosne službe imaju najviše prljavih, i one u suštini mogu najviše dati informacija", navodi naš izvor.

Kako nam objašnjava, pripadnici policijskih agencija uglavnom su prodavali informacije odnosno dilali njima.

"Radi se uglavnom o dojavama i upozorenjima kriminalcima da ne rade nešto u određene dane ili na određenim lokacijama, jer policija nešto sprema. To su naravno naplaćivali", navodi izvor.

S obzirom da se iz komunikacija često može zaključiti da je kriminalna operacija već završena, tužioci pokušavaju složiti drugi mozaik.

"Ipak, iz komunikacija se saznalo da je Gradiška jedno od najvećih čvorišta za skank u regionu. Skank iz nekoliko država lageruje se i Gradišci i odatle ide dalje, po pozivu, po narudžbi. Skoro u svakom trenutku ste imali po tonu skanka u Gradišci", ističe naš izvor te dodaje:

"Često vidimo da je npr. droga već prošla. Nju neće više moći naći, ali mogu se pratiti tragovi novca. Jasno se vidi kako određeni policajci i obavještajci preko noći postanu vlasnici nekretnina. To se prati i radi", ističe izvor.

Jedan od onih koji objavljuje navodne veze policijskih struktura sa narko-klanovima je novinar Slobodan Vasković. On je na svom blogu iscrpno pisao o povezanosti direktora policije RS Siniše Kostreševića, a posljednjih dana i direktora OSA-e Osmana Mehmedagića Osmice.

Prema našim informacijama, Tužilaštvo BiH još nije dobilo skripte razgovora u kojima se direktno spominje Mehmedagić. Ipak, kako nam je rečeno, u shemu koja se razrađuje određeni detalji se uklapaju, ali je utvrđeno da pojedini pripadnici obavještajne agencije jesu dilali informacijama.

"Pretpostavlja se da Vasković informacije dobiva iz Beograda, koji je dosta ispred nas. Oni imaju svog predstavnika u EUROPOL-u i brže rade, što se moglo vidjeti i po slučaju Belivuka", navodi naš izvor.

No, da se radi o vrlo ozbiljnim i zastrašujućim podacima kojima već barataju naše policijske agencije govori i podatak da je pojedinim tužiocima već dodjeljena posebna zaštita. Kako nam je rečeno, neki od njih su dobivali prijetnje zbog čega je odlučeno da ih se posebno zaštiti.