Tehnologija

Evropska svemirska agencija večeras lansira svoju novu raketu Ariane 6

Evropska svemirska agencija (ESA) trebala bi, ako ne bude kakvih problema, večeras lansirati svoju novu raketu Ariane 6 u svemir.

"Ovo je veliki trenutak za Evropu, budući da će raketa osigurati naš garantirani, autonomni pristup svemiru – i svu nauku, posmatranje Zemlje, tehnološki razvoj i komercijalne mogućnosti koje ona podrazumijeva.

Uz mnoge odluke koje su potpuno nove za Ariane 6, moći ćemo nositi više i odnijeti dalje, dok ćemo održivo odlagati gornju fazu lansera kako bismo spriječili da postane svemirski otpad", ističu iz ESA.

Ariane 6 visoka je od 56 do 62 metra, ovisno o veličini tereta koji nosi sa sobom.

Viša je od Kosog tornja u Pisi. Kad nosi svoj teret ili "korisni teret", težit će gotovo 900.000 kilograma (900 tona), što je otprilike jednako kao dva puna aviona Boeing 747-8.

Kako pojašnjavaju iz ESA, Ariane 6 ima modularnu strukturu koja se sastoji od tri glavna dijela naslagana jedan na drugi: glavni stepen s dva ili četiri boostera, gornji (orbitalni) stepen i korisni teret u njegovom oklopu.

Nova raketa bit će dostupna u dvije verzije ovisno o količini potrebnog potiska: Ariane 62 ima dva P120C pojačivača, a Ariane 64 ima četiri, pružajući dodatni potisak za teže terete ili udaljenija odredišta.

Kad gornji stepen dosegne orbitu, kreće misija postavljanja korisnog tereta u orbitu.

U tome će pomoći potpuno novi Vinci motor koji se može ponovno pokretati, a pokreće ga 30 tona kriogeno hlađenog tekućeg kisika i tekućeg vodika.

Ključni dio gornjeg stepena je pomoćna pogonska jedinica (APU) – mali sistem koji igra vitalnu ulogu stvarajući pritisak u spremnicima goriva tokom leta i osiguravajući dodatni potisak na zahtjev.

Zahvaljujući tome, gornji se stepen može aktivirati do četiri puta, ispuštajući korisni teret u različite orbite. Nakon što obavi svoju misiju, gornji stepen kreće na svoj posljednji let prema Zemljinoj atmosferi, prenosi Dnevnik.hr.