Svijet

Fauci u problemu s teoretičarima zavjera: Prijete meni i mojoj djeci

Američki epidemiolog i savjetnik predsjednika SAD-a dr. Anthony Fauci u intervjuu Der Spiegelu objasnio je nekoliko detalja što mu je donio život u doba pandemija covida-19.

Fauci je direktor američkog Nacionalnog instituta za alergijske i zarazne bolesti još od 1984. i s te pozicije on je tradicionalno bio i ostao jedan od glavnih savjetnika američkog predsjednika, još od administracije Ronalda Reagana, sve do Donalda Trumpa danas.

Između njega i Trumpa, međutim, izbio je jasan sukob otkako je Fauci izjavljivao, naprimjer, da bi bilo manje mrtvih u SAD-u da je "administracija poduzela korake ranije". Trump je, pak, išao dotle da ustvrdi da je "Fauci puno puta pogriješio".

"Mislim da sam jasan u onome što kažem. Predsjednik je pametna osoba, on razumije odnose među stvarima, ali o nekima o njih ima vlastite ideje. Tada ih na svoj način kreće promovirati",komentirao je svoje sukobe s Donaldom Trumpom.

"Razlog zašto sam uvijek bio u mogućnosti uspješno savjetovati šest predsjednika SAD-a, počev od Ronalda Reagana, leži u tome što sam uvijek bio apsolutno nepolitičan. Ja sam znanstvenik, ja sam medicinar", objasnio je dalje.

Novinarski tandem koji je s njim razgovarao, podsjetio je da je on Trumpu savjetovao još 2017. da bolje pripremi SAD za pandemiju za koju je Fauci već tada upozoravao da prijeti.

"Na pandemiju sam tada upozoravao naprosto zato što sam u prošlosti već toliko puta vidio izbijanje novih zaraznih bolesti. Otkako sam direktor ovog instituta, dakle u posljednjih 36 godina, proživio sam HIV, jednu pandemiju gripe, ebolu, zika virus. Bilo je savršeno jasno da se svako toliko pojavljuje neka zarazna bolest", kazao je.

Za sebe je rekao da je čovjek koji se trudi uvijek odgovoriti istinu ili "barem ono što je za njega u tom trenutku istina". Tako je rekao i što proživljava od teoretičara zavjera tijekom pandemije koronavirusa: "Prijete meni, mom životu, mojoj djeci."

Rekao je za Der Spiegel i to da se "nikada ne osjeća bespomoćnim":

"Osjećati se bespomoćnim značilo bi da ništa ne možete učiniti. A mi možemo učiniti tako mnogo. Na nama je da to onda i učinimo. Nikada ne padam u depresiju. Ja sam znanstvenik i zdravstveni službenik, stoga nemam emocionalnu reakciju na izbijanje virusne epidemije."

On, međutim, nije bezosjećajan čovjek:

"Ono na što imam emocionalnu reakciju javno je zdravlje. Ja se nikada ne obeshrabrim, ja sam jedan oprezni optimist."

Rekao je da mu nije padalo na pamet dati ostavku tijekom pandemije:

"Razlog zašto sam umjereni optimist, ne uvjeren, nego umjereno optimističan da ćemo do kraja godine imati učinkovito cjepivo protiv virusa, jest to što ranija istraživanja na kandidatima, istraživanja na životinjama, a najnovije i istraživanja na ljudima, upućuju na to da cjepivo ili cjepiva izazivaju imunološku reakciju kod ljudi", prenosi N1.