Vijesti

Finišira se novi zakon o VSTV-u, prave ga stranci. Šta se mijenja za Tegeltiju i društvo?

Već nekoliko godina Ministarstvo pravde BiH, s pauzama (blokadama) radi na nacrtima izmjena i dopuna Zakona o VSTV-u.

Radna grupa formirana je 2018. godine i cilj joj je da sastavi izmjene koje će konačno od VSTV-a napraviti ono što je u suštini i trebao biti - pravosudno tijelo koje će osigurati neovisnost sudova i tužilaštava.

Do sada je VSTV uglavnom bilo tijelo iz koje je cijeli pravosudni sistem politički kontrolirao, a sudovi i tužilaštva su se koristila i koriste za političke obračune i eliminacije.

Ipak, nakon nekoliko godina, novi zakon o VSTV-u privodi se kraju.

U njegovoj izradi učestvovali su, pored domaćih pravosudnih ekeprata i eksperti međunarodno zajednice, prije svega Misije OSCE-a u BiH, Delegacije EU u BiH kao i Ambasade SAD u BiH.

To je za Raport i potvrđeno iz OSCE-a.

"Nekoliko važnih reformi zahtijevaju izmjene i dopune Zakona o VSTV-u i Misija ovo pitanje smatra prioritetnim. Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini, zajedno s drugim međunarodnim partnerima, podržava set izmjena i dopuna Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) koji se tiču integriteta, a koji uključuje preporuke iz Priebe izvještaja i u skladu je sa EU i drugim međunarodnim standardima i najboljim praksama.

U međuvremenu, Misija, u sklopu svojih aktivnosti praćenja rada pravosudnih tijela, prisustvuje sastancima radne grupe za izradu nacrta zakona, koju vodi Ministarstvo pravde BiH. Ova dva procesa su komplementarna", rečeno je iz Misije OSCE-a u BiH za Raport.

Iako se spekuliralo da će nove izmjene predvidjeti tijelo koje bi trebalo imati nadzorn na VSTV-om, kako nam je potvrđeno, to u ovom trenutkui još nije slučaj.

"Ne, amandmani o kojima se raspravlja trenutno ne predviđaju takvo tijelo", rečeno je iz OSCE-a.

No, šta se predviđa?

"Predviđa šira reforma Zakona o VSTV-u, trenutni set izmjena i dopuna ima za cilj stvaranje učinkovitijih mehanizama za odgovornost članova Vijeća i nositelja pravosudnih funkcija.

Također bi trebao doprinijeti dosljednijim, učinkovitijim imenovanjima članova pravosuđa temeljenim na zaslugama. Nadalje, cilj ovih izmjena i dopuna bi trebalo da bude podizanje standarda integriteta uvođenjem snažnog i nezavisnog sistema provjere imovine nosilaca pravosudnih funkcija i članova VSTV-a, detaljnijih odredbi o odgovornosti, nespojivosti funkcija i sprečavanju sukoba interesa. Krajnje je vrijeme da se usvoje ove ključne promjene kako bi pravosudni sistem u BiH bio efikasniji, transparentniji i odgovorniji", naveli su iz OSCE-a za Raport.