Ekonomija

Firme već počele dijeliti otkaze, iz Udruženja poslodavaca za Raport: Da, krenulo je…

Slom svjetskih berzi, dramatičan pad cijene nafte, zatvaranje država EU, smanjenje protoka roba... posljedice su globalne pandemije koronavirusom, a koje za sobom povlače i ekonomske posljedice.

Smanjenje ekonomske aktivnosti utjecale su svakako na bh. privrednike, a prema saznanjima Raporta pojedini poslodavci već su počeli davati otkaze.

Iako je Vlada FBiH usvojila određene mjere koje bi trebale ublažiti štete koje će privreda i poslodavci imati, to još niko ne osjeti.

"Otkazi su već krenuli. Mi imamo podatke da su hotelijeri, jedna dio ugostitelja su već počeli sa otkazima, slanjem radnika na odmore, neplaćena odsustva... Oni su već duže pogođeni ovom krizom, faktički kada je krenulo u Kini. Već tada je promet, posebno hotelijera, počeo padati. Otkazi su krenuli i u turizmu, prijevozničkim firmama...", kaže za Raport Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.

On ističe kako je veliki broj vlasnika firmi i privrednih subjekata na to primoran.

"Kada nema prometa nema ni para. Na vezi sam s brojnim vlasnicima raznih subjekata. Koridori snabdijevanja su poremećeni, nemate normalan uvoz-izvoz, restorani su prazni, hoteli isto...", navodi on.

Smailbegović dalje ističe kako među otkazima koji su već uslijedili ima i prekršaja, odnosno da pojedini poslodavci koriste krizu kako bi se riješili radnika.

"Sigurno da toga ima, to mora inspekcija da provjerava i kažnjava".

Na pitanje hoće li mjere koje je Vlada FBiH već počela uvoditi kako bi umanjila posljedice, on odgovora:

"Ove mjere do sada su simbolične, anemične. Mi se nadamo da će to Vlada FBiH pojačati i da će donijeti neke izdašnije mjere. Ovo što je do sada urađeno će pomoći, ali vjerujete to je malo", kaže Smailbegović.

Iz Vlade FBiH jutros je saopćeno da su uvedene prve mjere za ublažavanje posljedica koronavirusa po ekonomiju.

Federalno ministarstvo finansija već priprema dopune Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dohodak sukladno u ponedjeljak usvojenim preporukama Vlade Federacije BiH, a koje za cilj imaju ublažavanje posljedica nastalih usljed pojave koronavirusa na privedu.

Zamjenica premijera Federacije BiH i ministrica finansija Jelka Milićević kaže da se radi na pripremi materijala koji bi što skorije trebao biti i objavljen u Službenim novinama Federacije BiH.

"Radi se samo o dijelu iz prvog seta mjera za ublažavanje posljedica na gospodarstvo. Drugi dio se odnosi na reporgramiranje kreditnih obveza pravnih i fizičkih osoba i formiranje povoljnih kreditnih linija za tekuće poslovanje.

Ovaj pravilnik o dopuni Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dohodak je u ovom trenutku u nadležnosti Ministarstva financija i već pripremamo aktivnosti, odnosno poticajne mjere, za određene kategorije ljudi. Prije svega to su obrtnici koji dohodak plaćaju u paušalnom iznosu", pojašnjava ministrica.

Dopuna će podrazumijevati dodavanje novog stava u član 50. pomenutog pravilnika, a što je konkretno smanjenje iznosa dohotka koji ovi obveznici plaćaju u paušalnom obliku za 50 posto.

To bi trebalo da će obveznici koji obavljaju obrtničke i njima srodne djelatnosti sami bez upošljavanja drugih osoba, umjesto sadašnjih 70 KM poreza na dohodak u paušalu plaćati 35 KM, obveznici koji obavljaju stare i tradicionalne zanate umjesto 30 KM plaćat će ovu obavezu 15 KM, obveznici koji obavljaju prevoz putnika samo s jednim prevoznim sredstvom umjesto 50 KM plaćat će 25 KM, a obveznici koji obavljaju prevoz tereta jednim prevoznim sredstvom nosivosti do osam tona umjesto 80 KM plaćat će 40 KM poreza na dohodak putem paušala, dok će obveznici koji obavljaju djelatnost trgovine na malo osobnim radom izvan prodavnice umjesto 70 KM plaćati 35 KM.

Predviđeno je da ovo umanjenje bude temporalnog karaktera i važit će od dana stupanja na snagu dopuna Pravilnika do kraja ove godine.

Pored ove mjere pozivaju se svi porezni obveznici da se obrate Poreznoj upravi FBiH sa zahtjevom za umanjenje akontacija poreza na dobit shodno članu 52. stav 4. Zakona o porezu na dobit.

"Ovim mjerama želimo da očuvamo one koji su najviše izloženi poremećajima na tržištu i da na određeni način podijelimo s njima brigu i obveze", kaže ministrica Milićević.