Ministar komunikacija i saobraćaja Bosne i Hercegovine Edin Forto istaknuo je da je usvajanjem budžeta otklonjena jedna prepreka za normalno funkcioniranje državnog nivoa vlasti. Dodao je da se pri dogovoru budžeta za državni nivo BiH taj budžet posmatra kao nešto što ide nauštrb entiteta.
"Ako ćemo ozbiljno iskoračiti u našem evropskom napretku, u narednim godinama moramo promijeniti taj način razmišljanja. Ne postoji država u Evropi koja je postala članica EU bez jake centralne administracije. Nemoguće je da sto hiljada stranica teksta, zakona i odluka koje moramo usvojiti, urade ove institucije s kapacitetima koje imamo. Također, to neće uraditi potplaćeni ljudi u našim državnim institucijama, jer su plaće u BiH najniže upravo na državnoj razini", rekao je Forto.
Zbog toga će, dodao je, insistirati da se u narednom periodu poprave plaće državnih službenika.
"Bitno je i da privučemo određenu ekspertsku snagu koja će nas uvesti u EU jer je to prije svega jako zahtjevan administrativni proces. Iskreno se nadam da će i entiteti, kada budu raspravljali o fiskalnom okviru za naredne godine, razumjeti da to nikako ne može biti na štetu entiteta ako ovaj proračun bude rastao", kazao je Forto.
Govoreći o pitanju prodaje imovine javnog servisa, Forto smatra da bi bilo neozbiljno dozvoliti da se zbog 17 miliona duga likvidira deset puta vrednija imovina BHRT-a. Pojasnio je da se dug prema Evropskoj radiodifuzijskoj uniji (EBU) gomila od 2020. godine, istaknuvši da će tražiti da se ovo tretira u narednom budžetu.
Dodao je kako je na današnjoj sjednici dogovoreno i to da se nagomilana sredstva ne tope na računu jer gube vrijednost s vremenom.
"Riječ je 62 miliona maraka u mom resoru. To su sredstva građana i trebamo to uložiti nazad građanima. Što se tiče pitanja postotka raspodijele, 19 miliona maraka ide za državni nivo, državne institucije, 27 miliona ćemo prebaciti za Federaciju i 16 miliona za RS", kazao je Forto.