FOTO Istanbul spreman za finale Lige prvaka, hoćemo li gledati novo čudo

Istanbul je spreman za nove prvake Evrope.

Turska metropola domaćin je subotnjeg finalnog duela Lige prvaka između fudbalera engleskog Manchester Cityja i italijanskog Intera.

Finale Lige prvaka se poslije skoro dvije decenija vraća na istanbulski Olimpijski stadion Ataturk, koji može primiti 72.000 navijača.

Istanbul: Čeznu za reprizom

Jasno, ljubitelji fudbala čeznu za reprizom trilera iz 2005. godine nazvanog "Čudo iz Istanbula", finala Lige prvaka u kojem su također igrali engleski i italijanski klub.

Tada je Liverpool, predvođen Stevenom Gerrardom, protiv Interovog gradskog rivala Milana stigao zaostatak od tri gola na poluvremenu za samo šest minuta, izborio penale i na kraju ostvario historijsku pobjedu.

Još nemaju pehar

Bilo je to najbolje evropsko finale od 1960. godine, kada je španski Real Madrid u Glasgowu (Škotska) savladao njemački Frankfurt sa 7:3.

Manchester Cityju pobjeda bi donijela pehar kojim bi upotpunili blistavu klupsku trofejnu vitrinu. "Građani" nikad do sada nisu bili prvaci Evrope.

Inter Milan, s druge strane, želi prvu titulu prvaka Evrope od 2010. godine. Tada ih je Jose Mourinho predvodio s klupe do slavnog trofeja.

Jedna od zvijezda Intera je i kapiten nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine Edin Džeko.