Šta se dešava sa Neretvom?

Fotografije Neretve šokirale i zabrinule sve, najavljuje se crni scenario. Evo šta kažu iz inspekcije za Raport

Opravdana je svaka bojazan za rijeku Neretvu, uključujući i najcrnje scenarije

Posljednjih dana različita ekološka udruženja alarmirala su da je u dijelu toka Neretve došlo do neobjašnjivog zagađenja vode i pomora ribe.

Iz udruženja navode da je to rezultat intenziviranja radova na izgradnji hidroelektrane Ulog na gornjem toku Neretve, zbog čega je u više navrata došlo do pomora ribe na dionici od nekoliko kilometara.

Tim povodom kontaktirali smo Federalnu upravu za inspekcijske poslove (FUZIP) te upitali šta se dešava sa Neretvom, da li je riječ o ekološkoj katastrofi i šta se može učiniti za spas ovog prirodnog dragulja?

Iz federalne inspekcije su nam kazali da se zamućenje dogodilo nizvodno od lokaliteta izgradnje Hidroelektrane Ulog na području Republike Srpske zbog čega su odmah kontaktirali nadležnog glavnog republičkog vodnog inspektora Republičke uprave za inspekcijske poslove RS radi vršenja hitnog inspekcijskog nadzora.

Dodali su da oni nemaju zakonsku mogućnost vršenja inspekcijskog nadzora u ovom predmetu, s obzirom da institucije Federacije BiH nisu izdale niti jednu dozvolu ili saglasnost za gradnju HE Ulog, odnosno da su sve dozvole i saglasnosti izdali nadležni organi entiteta RS.

Nadalje, federalni vodni inspektor je 4.10.2023. godine izvršio inspekcijski nadzor gornjeg toka rijeke Neretve, na više različitih lokaliteta od Glavatičeva do Konjica.

"Tom prilikom je utvrdio da u obilasku toka rijeke Neretve na lokalitetima Glavatičevo, Ban Vir, ispod mosta u naselju Kašići i u Konjicu nije primijećeno zamućenje ni pomor ribe, ali da je uz rubove korita rijeke Neretve primjetan talog zemljane boje", rečeno nam je iz federalne inspekcije.

Dodaju da na navedenim lokalitetima također nisu primijećeni nikakvi radovi koji bi mogli dovesti do zamućenja rijeke.

"Glavni federalni vodni inspektor je na zahtjev postupajućeg federalnog vodnog inspektora o nalazima obavijestio nadležnog glavnog republičkog vodnog inspektora Republičke uprave za inspekcijske poslove Republike Srpske", dodaju.

Također, službena lica Agencije za vodno područje Jadranskog mora su izvršila službeno uzorkovanje vodnog tijela rijeke Neretve, te će izvještaj analize naknadno dostaviti postupajućem federalnom vodnom inspektoru, kazali su za Raport iz FUZIP-a.

Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder i federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemal Hrnjić ukazali su na činjenicu da je priča o izgradnji Hidroelektrane Ulog pokrenuta 2009. godine, te da se vlast niti na jednom nivou, od HNK, preko oba entiteta, do državnog nivoa nije pokazala preduzetnom ili uspješnom u nastojanju da riješi ovaj problem.

Istakli su da je svaka bojazan za rijeku Neretvu, uključujući i najcrnje scenarije opravdana.

"Činjenica je da se HE Ulog gradi na području RS, no, bez obzira na to, RS je prema vlastitom zakonodavstvu morala pribaviti mišljenje resornih institucija iz Federacije s obzirom na to da je Federacija ta koja će u najvećoj mjeri osjećati posljedice izgradnje ove hidroelektrane i njenog rada. Kako to nikad nije urađeno, evidentno je da je RS prekršila i vlastite zakone.

Ovaj problem ima podlogu za pravni lijek, a uzimajući u obzir da su resorna ministarstva u Vladi Federacije BiH iscrpila sve mogućnosti koje su u skladu s našim nadležnostima, uputićemo na Vladu Federacije BiH prijedlog Inicijative prema Parlamentarnoj Skupštini BiH za rješavanje predmetnog pitanja HE Ulog, ali i drugih sličnih slučajeva", saopštili su federalni ministri Pozder i Hrnjić.

Podsjetimo, građani i ekološka udruženja su na opasnost izgradnje hidroeletrane Ulog upozoravali nekoliko puta od samog početka realizacije spornog i po okolinu vrlo opasnog projekta.

Na ovom području su planirani hidroelektrana Ulog od 35 MW i sistem od sedam manjih hidroelektrana koje čine hidroeneregetski sistem (HES) Gornja Neretva.