Vijesti

Gatti Santana: Uzima maha uznemiravajući trend negiranja genocida

Ova komemoracija predstavlja priliku za kritičko razmišljanje, krajnje je vrijeme da društva na teritoriji bivše Jugoslavije stvore uslove za pomirenje, a ne za negiranje. Jedini način kako to mogu postići jeste zajedničkim radom, Apelujem na vas da se uhvatite u koštac sa izazovima i odgovornostima koje to nosi, izjavila je danas Graciela Gatti Santana, predsjednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MRMKS), na komemorativnom skupu u Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari.

Ona je rekla da je njena prva posjeta nakon imenovanja prošle godine ne bila posjeta Potočarima, kada je istinski bila nadahnuta nevjerovatnom hrabrošću i velikodušnošću i otpornošću s kojima su žrtve i njihove porodice nastavljale svoje živote.

"Istovremeno bila sam savladana nezamislivom boli koju je pretrpjela ova zajednica zbog najstrašnijeg plana. Plana koji je predviđao stvoriti uslove totalne nesigurnosti, nepodnošljivosti i bezperspektivnosti daljnjeg opstanka i života mještana u Srebrenici i Žepi", rekla je ona i dodala da taj plan nije uspio.

Istakla je da je mjesto na kojem se nalazi posjeća me na ozbiljne odgovornosti povjerene Mehanizmu.

"Ponovo potvrđujem našu solidarnost i odlučnost da se više nikada ne ponove užasi koji su se dogodili upravo na ovom mjestu i okolini. Užasi koje je MKSJ, Haški tribunal nedvosmisleno okaraterisao kao genocid i djela koja spadaju među najmračnije trenutke moderne evropske istorije", rekla je ona.

Naglasila je da je MRMKS daleko od toga da zatvori svoja vrata, te da je sada više nego ikada odlučan da ispuni svoj mandat od suštinskog značaja i da se prioritetno bavi konsolidacijom svojih postignuća i naslijeđa kao i ad hoc sudova.

Rekla je da je Mehanizam univerzalni autoritet UN, a presude koje je donio nije donio sam već ih je donijela cijela međunarodna zajednica.

"Stoga je na svima nama da obezbjedimo da nezavisnost Mehanizma i njegov rad, kao i rad ad hoc sudova, budu ne samo poštovani već i zaštićeni", rekla je Gatti Santana.

S dubokim žaljenjem primjetile je u cijeloj bivšoj Jugoslaviji uzima maha uznemiravajući trend negiranja genocida, veličanja osuđenih ratnih zločinaca i istorijskog revizionizma.

"Nije lako suprotstaviti snagama mrže podjela i dezinformisanja, zato je potrebna onakva hrabrost kakvu žrtve i preživjeli pokazuju svakog dana. Nema sumnje da se procesi pomirenja ne mogu požurivati i da je za njih potrebna određena distanca od događaja o kojima je riječ. Jasno je da osporavanje činjenica koje su utvrdili Međunarodni krivični tribunal za Jugoslaviju i Mehanizam ozbiljno ometa taj proces", istakla je Graciela Gatti Santana.

U mezarju Memorijalnog centra u Potočarima danas će biti ukopani posmrtni ostaci 30 žrtava genocida počinjenog u julu 1995. godine nad stanovnicima "zaštićene zone UN-a" u Srebrenici.

U mezarju Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari do sada je ukopana 6.721 žrtva genocida koji je tadašnja Vojska Republike Srpske pod komandom osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića počinila nad Bošnjacima 1995. godine u Srebrenici. Još uvijek se traga za oko 1.000 žrtava genocida.