Sposobnost obnove društava pogođenih sukobima zahtjeva stalnu skoncentriranost. Procesuiranje je zato ključno za proces pomirenja i izgradnje povjerenja, poručila je Graciela Gatti Santana, predsjednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MRMKS) na komemoraciji povodom obilježavanja 29. godišnjice genocida u Srebrenici.
"Ove godine je važna prekretnica u obilježavanju genocida budući da je ovo prvo obilježavanje od usvajanja Rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija kojom će se genocid u Srebrenici obilježavati kao Međunarodni dan obilježavanja i sjećanja", rekla je Gatti Santana u obraćanju prisutnima.
"Zastrašujući događaji u Srebrenici iz 1995. godine potresli su savjest čovječanstva. Takav stepen brutalnosti i nemorala nezapamćen je do tada u sukobima u bivšoj Jugoslaviji", dodala je.
Podsjetila je da je Međunarodni sud pravde u Hagu ranije na osnovu konvencije o genocidu utvrdio da je u Srebrenici počinjen genocid.
"Haški tribunal i Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove osudili su sedam visokopozicioniranih vojnih i političkih zvaničnika za zločin genocid, od toga pet je osuđeno na doživotnu kaznu zatvora. Ova dva suda dala su značajan doprinos u borbi protiv nekažnjivosti i pozivanju na odgovornost za genocid i druge zločine. Iako je Mehanizam zaključio predmete u vezi sa glavnim krivičnim djelom, uvjerena sam da će domaće pravosuđe nastaviti pozivati na odgovornost i poslati jasnu poruku počiniocima da nekažnjavanje neće prevladati", rekla je Gatti Santana.
Istakla je također da će Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove nastaviti pružati podršku domaćim sudovima na ostvarivanju pravde za genocid u Srebrenici i druge zločine počinjene tokom sukoba u bivšoj Jugoslaviji.
"Pravda za zločine prema međunarodnom pravu povezana je sa širom ciljevima pozivanja na odgovornost. Sposobnost obnove društava pogođenih sukobima zahtjeva stalnu skoncentriranost. Procesuiranje je zato ključno za proces pomirenja i izgradnje povjerenja", kazala je Gatti Santana.
Naglasila je da se u rezoluciji o Srebrenici UN-a pozivaju države članice da očuvaju utvrđene činjenice kroz obrazovanje i sjećanje u cilju sprečavanja genocida u budućnosti.