Svijet

Gdje je Wagnerov vojskovođa Prigožin? Na slobodi i još je glavni

Prigožin

Krajem prošle sedmice zatvorenom ruskom opozicionom vođi Alekseju Navaljnom izrečena je oštra presuda: nakon što mu je sud izrekao novu kaznu od 19 godina zatvora, odmah je poslan u ćeliju.Bila je to oštra suprotnost sudbini Jevgenija Prigožina, šefa ruske plaćeničke grupe Wagner. Još u junu Prigožin je predvodio neuspjelu pobunu koja je predstavljala najveći izazov ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu u više od dvije decenije vladavine. Dok su se Prigožinove trupe zaustavile pred Moskvom, bijesni Putin rekao je u televizijskom govoru da će oni koji su na "putu izdaje" biti kažnjeni. Gotovo dva mjeseca kasnije, u slučaju šefa Wagnera, to se jednostavno nije dogodilo, piše CNN.

Jasno je da cijena za suočavanje s Putinom nije fiksna. Možda je još iznenađujuće to što se Prigožin nije čak ni držao po strani od junskog ustanka.

Samo nekoliko sedmica nakon pobune, Prigožin se pojavio na marginama nedavnog samita Rusije i Afrike u St. Petersburgu.

Da budemo sigurni, šef plaćenika nije zauzimao ratničku pozu: dok su ga pretplatnici na njegovom Telegram kanalu navikli vidjeti u kamuflaži i taktičkoj opremi, Prigožin je viđen u polo majici i trapericama, naizgled blažih manira nego u prošlim mjesecima.

Ali šteta za jadnog ruskog diplomatu koji mora objasniti zašto je Prigožin – čije su snage srušile ruski vojni avion i ubile pripadnike ruske vojske na maršu prema glavnom gradu – i dalje na slobodi.

Upravo se to dogodilo kada se CNN-ova Christiane Amanpour suočila s Andrejem Kelinom, ruskim ambasadorom u Velikoj Britaniji, o bizarnom spektaklu Prigožinovog pojavljivanja nakon pobune.

Kelin je priznao da bi Wagnerova pobuna mogla predstavljati oblik "veleizdaje". Ali ambasador je nastavio objašnjavajući da je Putin odlučio pustiti prošlost da bude prošlost.

“Predsjednik je to kvalificirao kad je počelo, onda je sve bilo gotovo”, rekao je Kelin. "Sada on negdje putuje, tako da prepoznajemo neka herojska djela Wagnerovih grupa", aludirajući na očite Wagnerove uspjehe na bojnom polju oko grada Bahmuta u istočnoj Ukrajini.

Amanpour je, međutim, dodatno pritisnula Kelina.

“Ono što bih željela razumjeti, zašto su ljudi poput (zatvorenog disidenta Vladimira) Kara-Murze, intelektualca, drugih, Navaljnog u zatvoru zbog verbalnog protesta i neslaganja s ruskom vladom, ali… Prigožin, koji je pokušao napraviti puč protiv Kremlja, možda čak i protiv samog predsjednika – oružani udar – još uvijek slobodno luta Rusijom? Fotografiran je na sastanku s afričkim čelnicima tokom ovosedmičnog summita u St. Petersburgu, zašto nije u zatvoru zbog izdaje?”

Kelin je isprva izbjegavao, rekavši da se ne sjeća da su ruski vojnici poginuli tokom Wagnerove pobune. Pritisnut Amanpourom, Kelin je priznao da nema objašnjenje. Dugogodišnji promatrači također traže objašnjenja o Prigožinovoj budućnosti.

Stručnjaci vjeruju da šef Wagnera još uvijek ima vrijednost za Putina, iako je status obojice opao.

“Prigožinove dionice s Kremljom očito su pretrpjele udarac”, rekla je Candace Rondeaux, direktorica Future Frontlines, obavještajne službe otvorenog koda pri think tanku New America. "Ali budući da je Putin izgubio još više zaliha nakon pobune, čini se da vjeruje da ima neke koristi od zadržavanja Prigožina."

Prigožinova poslovna oštroumnost – i njegova vještina prikrivanja komercijalne dobiti kroz neprozirnu mrežu lažnih firmi i offshore operacija – prednost su Putinove Rusije, koja je pogođena sveobuhvatnim zapadnim ekonomskim sankcijama, rekao je Rondeaux.

“U ovom trenutku Prigožinove mreže lažnih firmi najbolje su osiguranje koje Putin ima da održi rusku ratnu ekonomiju”, rekla je. “Ali nije vjerovatno da će tako ostati zauvijek - na kraju nešto mora dati. I postoji dobra šansa da ćemo, kada se to dogodi, vidjeti još spektakularnih događaja bliže granici između Poljske i Bjelorusije.”

Rondeaux je mislio na nedavno preseljenje nekih Wagnerovih boraca u Bjelorusiju. Ovaj potez – očito dio dogovora postignutog za okončanje junske pobune – već je podigao uzbunu u Poljskoj, članici NATO-a u susjedstvu Bjelorusije.

Poljski premijer Mateusz Morawiecki nedavno je rekao da se 100 vojnika iz Wagnera kreće prema tankom pojasu zemlje između Poljske i Litve, s mogućom namjerom da se predstavljaju kao migranti kako bi prešli granicu.

Nejasno je koliko je Wagnerovih trupa tačno u Bjelorusiji i imaju li ili ne pristup teškom naoružanju. No, činilo se da Morawiecki ukazuje na jedan potencijalni scenarij za Wagnerov nestašluk: promicanje neke vrste destabilizacije duž istočne granice NATO-a.

A tu su i Prigožinovi planovi za drugu regiju: Ranjive i nestabilne zemlje u Africi, gdje je Wagner već izveo niz operacija.

Govoreći nakon što su se Wagnerovi lovci preselili u Bjelorusiju, Prigožin je sugerirao da je ostao usredotočen na ovo ključno afričko tržište.

"Kako bismo osigurali da nema tajni i razgovora iza kulisa, obavještavam vas da Wagner grupa nastavlja svoje aktivnosti u Africi, kao iu centrima za obuku u Bjelorusiji", rekao je Prigožin u audioporuci podijeljenoj na Telegramu račune povezane s Wagnerovom grupom.

Prigožinove snage već su umiješane u aktivnosti u Sudanu – gdje je Wagner opskrbljivao miliciju koja se borila protiv sudanske vojske – i opsežno su djelovale u CAR-u i Libiji.

Također bi mogao osjetiti prilike u Nigeru, nakon što je nedavni vojni udar zaprijetio da izazove veliku regionalnu krizu. U nedavnoj Telegram poruci, Prigožin je nagovijestio da bi Wagner mogao biti spreman ponuditi svoje usluge tamo.

"Ono što se dogodilo u Nigeru kuhalo se godinama", rekao je Prigožin. “Bivši kolonizatori pokušavaju držati ljude afričkih zemalja pod kontrolom. Kako bi ih držali pod kontrolom, bivši kolonizatori pune te zemlje teroristima i raznim banditskim formacijama. Tako se stvara kolosalna sigurnosna kriza.”

Zatim je uslijedila njegova teška prodaja. "Stanovništvo pati", rekao je. “I to je (razlog) ljubavi prema PMC Wagneru, to je visoka učinkovitost PMC Wagnera. Zato što je hiljadu vojnika PMC Wagner u stanju uspostaviti red i uništiti teroriste, sprečavajući ih da naude mirnom stanovništvu država.”

To bi se moglo odbaciti kao čisto hvalisanje i prodajno ponašanje. No, vrijedno je napomenuti da je Prigožinov plan prodaje bio u suprotnosti sa stajalištem ruskog ministarstva vanjskih poslova, koje je pozvalo na "brzo oslobađanje" nigerijskog predsjednika Mohameda Bazouma od strane vojske.

I tu stvari još mogu postati zanimljive u Rusiji. Prkoseći Putinu i izbjegavajući kaznu, čini se da je Prigožin izgradio i održao konkurentsko središte gravitacije Kremlju.

U nedavnoj analizi, Tatiana Stanovaya, viša saradnica Carnegie Russia Euroazijskog centra, rekla je da je Prigozhin učinkovito odrezao "vertikalu moći" - Putinov dugogodišnji sustav vladavine od vrha prema dolje.

“Putinova toliko razvikana ‘vertikala moći’ je nestala”, napisala je. “Umjesto snažne ruke, tu su desetine mini-Prigožina, i iako su možda predvidljiviji od vođe Wagnera, nisu ništa manje opasni. Svi oni vrlo dobro znaju da je postputinovska Rusija već tu – iako je Putin još uvijek na vlasti – i da je vrijeme da uzmu oružje i pripreme se za bitku za vlast.”