Sport

Gdje su “patriote” kada treba pomoći sportu iz državne kase?

Ako bismo mjerili odnos državnih vlasti prema sportu, onda bi se moglo pomisliti da u silnim institucijama na nivou Bosne i Hercegovine kolo vode saboteri, nesposobnjakovići, prodavači magle i demagozi kojima mladost, interes i promocija ove države ne samo da nisu među proritetima, nego uopće i ne postoje na bilo kakvoj listi obaveza.

Čak ih ne vode niti tzv. patriotski razlozi, zadovoljstvo što će se naša himna čuti i država promovirati uz bok svjetskih velesila, pred milionima gledalaca. Ljigavo je bilo, a gledanje je izazivalo nagon na povraćanje, kada su se tzv. probosanski političari redali da se slikaju i ugoste košarkašice nakon sjajsnih rezultata.

Nemaju osjećaj

U svojoj oholosti i odrođenosti s narodom, nemaju osjećaj ni za slijepi populizam, da otvore državnu kasu i daju (naše) pare za naše sportiste i reprezentacije, znajući koliko bi time razgalili srce navijača.

A ako na tome usput pokupe jetfine političke poene i to bismo istrpjeli. Jer, barem su "dali" nešto. Međutim, u njihovim očima sport ne postoji, možda zato što su cifre relativno male, nema tendera i slično, a našem sportu te su pare, opet, najveće na svijetu.

Da je drugačije, da li bi država, inače nadležna za sport i njegovo finansiranje, dozvolila da nas regionalni mediij i društvene mreže već sedmicama ismijavaju nakon vijesti kako Musa, Nurkić i društvo neće igrati Eurobasket u septembru jer Savez nema novca?

Kakvi su to ministri, pomoćnici, direktori, savjetnici, sekretari..., posebno mislimo na one iz tzv. "probosanskog bloka", kojima je svejedno što košarkašicama prijeti otkazivanje učešće na historijskom, prvom Svjetskom prvenstvu od osamostaljenja BiH?

Kakve strategije

Zašto sjede u foteljama, kakve strategije i slične magle prave o razvoju sporta, kad nisu u stanju pomoći najuspešniji savez i naujspješnije reprezentacije BiH na međunarodnoj sceni, puštajući ih da do zadnje sekunde drhte i pitaju se kako putovati na prvenstvo?

Kakav je elaborat potreban da se objasni da je BiH među 24 najbolje košarkaše reprezentacije u Evropi, a ženska već među 12 na svijetu, a da taj plasman na predstojećim šampionatima mogu i popraviti?

Ovaj put, bh. vlasti su se izvukle, ne svojom zaslugom. Njhov obraz, kao i obraz države, spasio je Kanton Sarajevo, čija je Vlada izdvojila 150.000 KM za naše košarkašice.

Od države su ostala samo obećanja...