Svijet

George Soros: Ono što se dešava u Kini je najveća opasnost za otvorena društva

Kina se suočava s ekonomskom krizom nakon što je prošle godine završio nekretninski procvat, tvrdi investitor George Soros.

Američki milijarder je u ponedjeljak u govoru na Hooverovu institutu Univerziteta Stanford rekao da kineski predsjednik Xi Jinping možda neće moći vratiti povjerenje u ovu problematičnu industriju, opterećenu dugovima investitora i padom cijena zemljišta i stanova, piše CNN.

Problem je Evergrande

Kineski nekretninski procvat temeljio se na neodrživom modelu koji je koristio lokalnim vlastima i poticao ljude da većinu svoje ušteđevine ulažu u nekretnine, naglasio je Soros. Vladine politike osmišljene da obuzdaju procvat otežale su zaduženom veletrgovcu nekretninama Evergrandeu da otplati svoje dugove.

Evergrande ima više od 300 milijardi dolara ukupnih oabveza, uključujući oko 19 milijardi dolara u offshore obveznicama koje drže međunarodni upravitelji fondova i privatne banke u ime svojih klijenata. Evergrande se već mjesecima trudi prikupiti gotovinu za otplatu zajmodavcima.

Državni dužnosnici poslani su u kompaniju kako bi nadgledali restrukturiranje, ali nejasno je što slijedi. Evergrande je zatražio više vremena, no čini se da neki zajmodavci ne žele čekati. U nedjelju je kompanija priopćila da su imenovani stečajni upravitelji nad zemljištem u Hong Kongu, koje je založila kao kolateral za zajam od 520 miliona dolara prošle godine.

"Ostaje vidjeti kako će se kineske vlasti nositi s krizom. Možda su predugo odgađali rješavanje problema, jer je povjerenje ljudi sada poljuljano", rekao je Soros tokom panel diskusije o razvoju događaja u Kini i o tome kako bi Sjedinjene Američke Države trebale reagirati.

Soros oštar kritičar kineskog predsjednika

Soros se posljednjih godina istaknuo kao oštar kritičar predsjednika Xija i vladajuće Komunističke partije. Legendarni investitor i predsjednik Fondacije otvorenog društva rekao je u sepembru da je upravitelj imovine BlackRock napravio "tragičnu pogrešku" time što je previše poslovao u Kini. Soros je kritizirao Peking zbog njegove politike nadzora i gušenja privatnog poslovanja.

Kineski predsjednik se sada suočava s rizicima na tržištu nekretnina, smatra Soros, koji je svoj govor održao samo nekoliko dana prije početka Zimskih olimpijskih igara u Pekingu.

"Pad cijena okrenut će protiv Xija mnoge od onih koji su uložili većinu svoje ušteđevine u nekretnine", rekao je Soros, dodajući da trenutačna situacija ne izgleda obećavajuće.

"Xi Jinping ima na raspolaganju mnogo alata za ponovno uspostavljanje povjerenja, pitanje je hoće li ih pravilno koristiti", dodao je Soros.

I analitičari zabrinuti

Analitičari su već dugo zabrinuti da bi kolaps Evergrandea mogao izazvati veće rizike za kinesko tržište nekretnina, naštetiti vlasnicima domova i širem financijskom sustavu. Nekretnine i srodne industrije čine čak 30% BDP-a Kine.

Kineska ekonomija prošle je godine porasla za 8.1 posto, daleko premašivši vladine ciljeve. No, usporavanje rasta u posljednjim mjesecima 2021. sugerira da nekretninska kriza, ponovne epidemije covida-19 i strogi pristup Pekinga kontroli virusa uzimaju danak. Međunarodni monetarni fond očekuje da će se kineski ekonomski rast dramatično usporiti na 4.8 posto 2022. godine.