ujedinjeni narodi

Guterresov pomoćnik na sjednici Vijeća sigurnosti: U Srebrenici je počinjen genocid. Zabrinutost zbog prijetnji secesionizmom

Podsjetio je da je generalni sekretar UN Antonio Guterres stalno pozivao sve u regiji i šire da se suprotstave govoru mržnje i retorici podjela te narativima nepovjerenja i straha.

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda održalo je sinoć kasno po našem vremenu sjednicu o stanju u Bosni i Hercegovini, a na zahtjev Rusije koja je tako pomogloa svojim "štićenicima" iz Srbije i Republike Srpske, nastojeći problematirizati usvajanje relolucije o genocidu u Srebrenici u Ujedinjenim narodima.

No, inicijatorima sjednica to bi se moglo razbiti o glavu, jer je malo koji od govornika imao bilo šta lijepo da kaže po njima, a kamoli podrži njihove besmislene stavove.

Pristupni pregovori

Tako je Miroslav Jenča, pomoćnik generalnog sekretara UN Antonija Guterresa za Evropu, centralnu Aziju i Ameriku te mirovne operacije, primijetio i pozitivne i zabrinjavajuće pomake od prethodnog brifinga u Vijeća sigurnosti o BiH u julu 2023. godine.

Citirao je odluku Evropskog vijeća iz marta da otvori pristupne pregovore s Bosnom i Hercegovinom, na temelju procjene bloka o napretku postignutom u ključnim reformama zakonodavstva i pravosuđa.

"Među političkim vodstvom u toj zemlji postoji konsenzus da je evropska integracija najbolji put za osiguravanje njene buduće stabilnosti i prosperiteta — jedinstvena prilika za kontinent da premosti podjele unatoč tekućim izazovima.

Vijeće ministara BiH krajem 2022. zatražilo je podršku Ujedinjenih naroda putem Fonda za izgradnju mira kako bi doprinijelo jačanju društvene kohezije, poštivanja različitosti, razumijevanja i povjerenja, posebno među mladim muškarcima i ženama u različitim zajednicama — s inicijativama koje su počele", naveo je Jenča.

Međutim, upozorio je, "posljednjih mjeseci svjedočili smo radnjama i izjavama koje su kontradiktorne gore navedenim pozitivnim pomacima."

"Posebni savjetnik generalnog sekretara primijetio je zabrinutost zbog čestih prijetnji secesionizmom, promicanja govora mržnje, poricanja genocida i veličanja ratnih zločinaca koje su osudili domaći i međunarodni sudovi.

Nedavno je objavljene izjave o opasnostima ovih trendova, naglašavajući važnost suočavanja s naslijeđem prošlosti, uključujući genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine", rekao je Jenča.

Razumijevanje prošlosti

“Samo promicanjem razumijevanja prošlosti i rješavanjem temeljnih uzroka i trajnog utjecaja takvog nasilja na društvo može se postići održivi mir”, rekao je, potvrđujući da su Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju i Međunarodni sud pravde godine utvrdili da je u Srebrenici i oko nje u julu 1995. godine počinjen genocid nad Bošnjacima.

Podsjetio je da je generalni sekretar UN Antonio Guterres stalno pozivao sve u regiji i šire da se suprotstave govoru mržnje i retorici podjela te narativima nepovjerenja i straha.

Mnogi ljudi u Bosni i Hercegovini već decenijama poduzimaju značajan rad na promicanju povjerenja i pomirenja.

Istaknuo je kako je primarna odgovornost vlasti i institucija pomoći cijelom društvu da se na konstruktivan način suoči s prošlošću, iskaže poštovanje prema svim žrtvama i preživjelima te djeluje u pravcu prosperitetne i mirne budućnosti svih građana.

Nadalje je Jenča podsjetio da Ujedinjeni narodi nisu potpisnica Daytonskog mirovnog sporazuma, niti članica Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira.