Brod koji tone

Hoće li Ante Kvesić nakon 20 godina na čelu SKB Mostar odvesti ovu bolnicu u totalnu propast

Dok Kvesić prima platu od 5.000 KM, ukupni gubici bolnice su veći od 93 miliona maraka. Vlada FBIH prošle godine odobrila za SKB Mostar 60 miliona KM za konsolidaciju, do sada isplaćeno 20 miliona, no jasno je da je to „kap u moru“ potreba i dugovanja koje stalno proizvodi ova bolnica. Uprkos gubicima i dugovanjima, planova o štednji nema
kvesić

Sveučilišna klinička bolnica u Mostaru (SKB Mostar) u gubicima je većim od 93 miliona maraka i neizvjesno je do kada će ova zdravstvena ustanova moći još poslovati. Rezime je ovo činjenica koje su ustanovili federalni revizori u izvještaju o poslovanju ove bolnice za 2022. godinu.

I sam menadžment bolnice je, kako su konstatirali revizori vršeći procjenu sposobnosti bolnice da nastavi poslovati ocijenio da je neizvjesno neograničeno poslovanje ove zdravstvene ustanove, s obzirom na to da se nalazi u nepovoljnoj finansijskoj situaciji koja je uzrokovana nagomilanim obavezama i značajnim gubicima u poslovanju iz prethodnog perioda, koji su rezultirali gubitkom iznad visine kapitala u iznosu od 93, 4 miliona KM.

Kao brod koji nezaustavljivo tone

"Bolnica je u 2022. godini ostvarila prihode u iznosu od 140.631.600 KM, a rashode u iznosu od 147.690.727 KM i iskazala višak rashoda nad prihodima u iznosu od 7.059.127 KM. Gubitak iznad visine kapitala ukazuje na izrazito nepovoljan finansijski položaj bolnice, koja od 1999. godine konstantno ostvaruje gubitak. Skrećemo pažnju da je menadžment bolnice procijenio da postoji značajna neizvjesnost da će bolnica nastaviti neograničeno poslovati u narednom periodu", stoji u revizorskom izvještaju.

Na čelu ove bolnice 20 godina je Ante Kvesić, direktor kojem je ove godine istekao peti mandat, ali je u aprilu ove godine Upravni odbor bolnice Kvesiću produžio mandat do kraja 2023. godine ili „najduže do konačnog imenovanja direktora bolnice“.

Kako Kvesić rukovodi ovom bolnicom najbolje svjedoče nalazi iz revizorskog izvještaja, pa se postavlja logično pitanje, hoće li Kvesić nekažnjeno i „ugasiti“ ovu bolnicu ili će nakon duže od dvije decenije pobjeći „ s broda koji tone“. Uprkos katastrofalnim rezultatima, Kvesićeva plaća je 5.000 KM . Revizori su utvrdili da je neophodno da menadžment bolnice sačini sanacioni plan poslovanja i upravljanja rizikom, ali nisu našli nikakav trag o tome da se neko namjerava baviti s tim problemima.

"Uzimajući u obzir značajna dugovanja po osnovu obaveza prema dobavljačima, ističemo da bolnica nije u mogućnosti servisirati ove obaveze, što direktno utječe na likvidnost bolnice. Nije prezentovano da menadžment bolnice ima plan za ublažavanje učinka događaja i činjenica koje su objavljene u bilješkama uz finansijske izvještaje, niti su prezentovane planirane aktivnosti u narednom periodu na poduzimanju mjera štednje i racionalizacije poslovanja Bolnice, odnosno program i plan saniranja dugova", istakli su revizori koji su ukazali na to da ni osnivači bolnice nisu poduzeli ništa na saniranju dugova i pokriću ostvarenih gubitaka.

Revizori su pronašli još niz nepravilnosti koje prate rad ove bolnice, počev od netransparentnih javnih nabavki, pa se tako u izvještaju između ostalog navodi:

"Nabavka lijekova, potrošnog materijala i sredstava za higijenu u iznosu od 10.477.094 KM izvršena je bez provođenja propisanih procedura javnih nabavki i zaključenih ugovora, a izvršeno je i dijeljenje postupaka javnih nabavki namještaja, EKG uređaja i katetera. Navedeno nije u skladu s odredbama Zakona o javnim nabavkama", naveli su revizori.

Specijalisti na povremenom radu u SKB Mostar

Dalje je konstatirano da se u SKB u Mostaru mimo zakona obračunavaju plaće deficitarnom kadru, da se osoblje angažuje po osnovu ugovora o djelu i na osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima iako su ta radna mjesta predviđena sistematizacijom.

Primjerice, bolnica angažuje ljekare-specijaliste, među kojima i hirurge koji dolaze povremeno vršiti operativne zahvate ili pružati neke druge ljekarske usluge pacijentima iako bi bolnica takve stručnjake morala zaposliti u stalni radni odnos. Po osnovu takvih privremenih i povremenih ugovora, bolnica je ukupno u prošloj godini isplatila oko milion maraka.

S druge strane, bolnica uz neto plaće zaposlenicima u prošloj godini nije uplatila pripadajuće poreze i doprinose u iznosu od skoro 30 miliona KM!

Istovremeno, revizori su ustanovili da je u prošloj godini SKB Mostar primio u radni odnos na određeno vrijeme 102 zaposlenika.

"Od čega su 52 zaposlenika medicinski kadar, po osnovu Uredbe o postupku prijema u radni odnos u javnom sektoru u FBiH Vlade FBiH, kojom je omogućen prijem u radni odnos na određeno radno vrijeme bez javnog oglašavanja, a što nije u skladu sa Zakonom o radu", konstatirali su revizori.

Čak četiri godine SKB Mostar je funkcionisala bez Nadzornog odbora, koji je vlada FBiH imenovala tek krajem 2022. godine!

Sveučilišno klinička bolnica u Mostaru je u vlasništvu Federacije BiH i četiri kantona (Hercegovačko-neretvanski kanton, Zapadnohercegovački kanton , Srednjobosanski kanton i Livanjski kanton). Osnivači su upisani i u sudski registar, međutim bez informacija o visini vlasničkog udjela i bez informacija o visini kapitala.

Na kraju prošle godine bolnica je imala 2.552 zaposlena radnika od čega je na neodređeno radno vrijeme zaposleno je 2.237, a na određeno vrijeme 315 radnika.

Direktor određuje ko će imati dodatak na plaću i za 50 posto veću od osnovne

Revizori su konstatirali da je u prošloj godini najviša isplaćena neto plaća u ovoj bolnici iznosila 7.008 KM, najniža 614 KM, dok je prosječna neto plaća iznosila 1.408 KM. Ko je dobio najvišu plaću, nije objavljeno.
Za razliku od drugih bolnica u FBiH, u kojima plaće zaposlenih kadrova u zdravstvenim ustanovama podliježu pravima koja proizilaze iz kolektivnih ugovora, u SKB Mostar radnicima koji predstavljaju deficitaran kadar u bolnici osnovna plaća se može uvećati odlukom direktora uz prethodnu saglasnost Upravnog odbora. Ta povećanja za pojedine specijaliste kreću se od 20 do 50 posto iznosa na osnovnu plaću. Revizori ovakav način povećanja plaća smatraju „uvođenjem novog prava u odnosu na prava definisana ovim kolektivnim ugovorima.“

"Povećanje plaća deficitarnom kadru isplaćeno je u bruto iznosu od 337.682 KM, te predstavlja uvođenje novog prava u odnosu na prava definisana kolektivnim ugovorom", ocijenili su revizori.

Tužbe za nesavjesno liječenje

Revizori su podsjetili da je Vlada FBiH planirala ukupna sredstva u iznosu od 119 miliona maraka za finansijsku konsolidaciju i restrukturiranje tri univerzitetsko-kliničke bolnice u FBiH (KCUS, UKC Tuzla i SKB Mostar) od čega je za SKB Mostar planirano najviše sredstava i to 60 miliona KM, od čega je za 2022. godinu planirana isplata 20 miliona maraka.

Bolnici je do početka 2023. i doznačeno prvih 20 miliona maraka koje su potrošili na izmirenje dugovanja za nabavljene lijekove, potrošni materijal, režijske troškove i ostale nabavke i obaveze za porez i doprinose.

Jasno je da su s obzirom na iznos dugovanja i njihov stalni rast, milioni iz federalnog budžeta samo „kap u moru“ potreba koje proizvodi bolnica u Mostaru, pa je nejasno da duže od dvije decenije koliko ova bolnica bilježi ogromne probleme u poslovanju nema konkretnijih poteza i Vlade FBiH i drugih kantona koji su njeni osnivači da se stanje sanira.

Sveučilišna klinička bolnica u Mostaru suočena je i sa 83 radna spora ukupne vrijednosti od 331.183 KM (bez uračunatih kamata i sudskih troškova), od kojih je šest postupaka u toku (144.724 KM), za ostale postupke sudovi su donijeli pravosnažne presude (186.459 KM).

Osim navedenog, protiv Bolnice je pokrenuto i 12 sporova za naknadu štete zbog propusta u liječenju ukupne vrijednosti 643.180 KM i to bez uračunatih kamata i sudskih troškova što znači da je taj iznos mnogo veći.