Kriminal

SKB Mostar godinama liječi pacijente na neispravnim aparatima. Direktor Kvesić se pravi lud, Tužilaštvo pokrenulo istragu

kvesić

Verifikacija medicinske opreme posljednih mjeseci bila je u fokusu javnosti, najviše zbog tragičnog slučaja djevojčice Džene Gadžun koja je preminula tokom operacije.

Anesteziološki aparati koji su bili priključeni na dvogodišnju djevojčicu nisu bili verificirani, a upravo su oni odigrali tragičnu ulogu u cijelom slučaju.

Verifikacija je proces koji se obavlja, minimalno, jednom godišnje i služi faktički provjeri medicinske opreme i parametara koje očitavaju. U suštini, to je tehnički pregled.

Prema državnom zakonu svaki medicinski aparat koji nije prošao verifikaciju (tehnički pregled) smatra se neispravnim.

Upravo zbog toga šokantan je podatak da Sveučilišna klinička bolnica Mostar nije nikad nijedan aparat verificirala što znači da svaki aparat može smatrati neispravnim!

Kako Raport saznaje, vječiti direktor ove bolnice - HDZ-ov Ante Kvesić godinama ignorira i svjesno krši zakon koji to nalaže. Za Kvesića - poznatog po izjavi da je koronavirus 'umisto sprida, uša sazad' - verfikacija je suvišan proces koji on ne misli provoditi jer ga jednostavno ne zanima.

Uprkos brojnim upozorenjima, Kvesić - koji je direktor od 1993. godine - ignorira obavezu.

No, sad bi se Kvesić mogao susresti s ozbiljnim pravnim posljedicama.

Naime, kako Raport saznaje Tužilaštvo BiH krenulo je u opširnu istragu, a dio nje odnosi se i na SKB Mostar i njenog direktora Kvesića, a razlog je upravo - verifikacija.

Pokušali smo kontaktirati Kvesića, međutim nije odgovarao na naše pozive niti SMS poruke.

No, to nije sve.

Marin Bago, predsjednik mostarskog Udruženja Futura kazao je za Raport da su i oni podnijeli krivičnu prijavu.

"Krivična se odnosi na protuzakonito trošenje novca i neverificiranje medicinske opreme", rekao je Bago.

On ističe da su već godinama upozoravali na to da Kvesić odbija zakonsku verifikaciju medicinskih uređaja.

"To će biti veliki problem kad neki odvjetnik shvati da treba krenuti u tužbu, ali i kad obitelji preminulih krenu u tužbe. To će biti ogromni iznosi koji se na sudu dobivaju bez problema u ovim slučajevima", rekao je Bago.

Naime, s obzirom na to da se svaki medicinski uređaj koji nije verificiran smatra neispravnim, porodice preminulih mogu tražiti odštete od bolnice jer su njihove članove porodica priključivali na neispravne aparate.

"Strašno je da se to zna i da niko ne ragira, pa ni tužilaštvo. To su uređaji koji idu na pacijenta, koji nešto mjere, a ako nisu verificirani to je kazneno djelo", naveo je Bago u izjavi za Raport.

No, nije Kvesić jedini koji odbija verifikaciju. Raport je već pisao da je sad i KCUS na čelu sa Sebijom Izetbegović počeo izbjegavati ovaj zakonski proces.

Dok Kvesićevi motivi nisu jasnu, oni direktorice KCUS-a jesu - malina respiratori. O tome čitajte opširnije OVDJE.

No, prema informacijama Raporta, Tužilaštvo BiH već je počelo sa određenim saslušanjima kada je u pitanju verifikacija, a uskoro bi se trebala istraga i intenzivirati.