Politika

Hoće li biti izbora? Bakalar za Raport: Iskoristili smo tri opcije, ja četvrtu ne znam. Ako ih ne bude, ovo je sumrak demokratije

Održavanje izbora u BiH još uvijek je pod upitnikom. Ne zato što se lideri političkih stranaka ne mogu dogovoriti o izmjenama Izbornog zakona BiH, nego što nema novca.

Naime, Centralna izborna komisija BiH trebala bi početkom petog mjeseca raspisati Opće izbore, a do tada bi Vijeće ministara BiH trebalo osigurati novac. Problem je, kao što je poznato, to što nije usvojen budžet, a pored toga postoji tihi bunt HDZ-a koji blokira sve druge opcije.

U međuvremenu, predstavnici međunarodne zajednice konstantno pozivaju na to da se izbori moraju održati, a posljednja takva poruka čula se jučer od ministrice vanjskih poslova Annalene Baerbock. Ona je istakla da izbori trebaju biti održani u oktobru i da budu fer i pošteni.

Predsjednik CIK-a Željko Bakalar prije nekoliko dana objavio je na Twitteru da ministar finansija BiH Vjekoslav Bevanda ignorira zahtjev za finansiranje izbora.

"Zahtjevi SiP BiH i predstavnika Johanna Sattera, OSCE-a BiH, OHR-a i Ambasade SAD za financiranjem Izbora 2022. prema ministru Bevandi su bez uspjeha već mjesec i pol. Ministarstvo ignorira zahtjev. Uskoro će o tome da se izjašnjava Vijece ministara BiH", napisao je Bakalar.

U razgovoru za Raport Bakalar objašnjava koji su iduću koraci i šta ako državne vlasti ne osiguraju novac.

"Mi smo dobili prvu instrukciju od Vijeća ministara o privremenom finansiranju, i u tom proračunu smo imali i za provedbu izbora, doduše lokalnih", navodi Bakalar.

Kaže da bi ta sredstva bila dovoljno za početak, ali im je stigao odgovor da to nije moguće jer je u budžetu navedeno da se radi o lokalnim izborima, a sredstva su potrebna za Opće.

"Rekli su nam da uputimo korigiran zahtjev, što smo i učinili, ali odgovora nema. Ni da može ni da ne može. Neću reći da se blokira, ali evo mi nemamo odgovora", naveo je Bakalar.

S obzirom na to da odgovora iz Ministarstva finansija nema, kaže Bakalar, kreiran je zahtjev za Vijeće ministara da se odobre sredstva iz akumuliranog viška sredstava.

"Našli smo neki pravni osnov da tražimo od Vijeća ministara. To smo uputili jučer. Sad svoje mišljenje na to trebaju dostaviti Ministarstvo finansija i Ured za zakonodavstvo", naveo je Bakalar.

On ističe kako je traženo ukupno 11 miliona i 720 hiljada.

"U to je uvršten u aneks o dva dodatna miliona za povećanje naknada biračkim odborima, jer su dosadašnje naknade bile niske i ljudi su jednostavno odbijali da to rade", kaže Bakalar.

Ističe da ne zna kakva će biti reakcija Vijeća ministara.

"To je jedini način koji smo mogli još uraditi. Što se tiče raspisivanja izbora, mi ćemo to uraditi, mi to moramo po zakonu", navodi predsjednik CIK-a.

Kaže da je ovo treća i trenutno posljednja opcija koju CIK ima da osigura sredstva.

S ozbirom na to da se pojavljuju teorije da bi međunarodna zajednica mogla donirati sredstva CIK-u za održavanje izbora, pitamo ga da li postoji da opcija.

"Ne. Nema donacija. Izbori se moraju finansirati novcem iz budžeta", jasan je Bakalar.

Pitamo ga šta ako se odluči pomjeriti izbore, kako to pojedini političari zagovaraju.

"Ja ne znam kako. Da bi se izbori pomjerili mora se zakon promijeniti", ističe Bakalar u razgovoru za Raport.

A šta ako izbora ne bude?

"To bi bio sumrak demokratije. U jednoj demokratskoj državi da nema izbora, to je kraj".