Vijesti

Hoće li embargo na rusku naftu utjecati na cijene goriva u BiH? ‘U RS prave propagandu, njima je problematično’

Evropska komisija je u srijedu donijela odluku da uvede potpuni embargo na uvoz ruske nafte u Evropu.

Kako je objavila predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen prijedlog novih sankcija protiv Rusije uključuje zabranu uvoza sirove nafte iz Rusije u roku od šest mjeseci i naftnih prerađevina do kraja ove godine, sankcioniranje počinitelja zločina u Buči te odgovornih za opsadu Mariupolja.

Očekivan korak EU

Mnogi su naveli da se radi o drastičnom potezu, ali i da je ovo očekivan korak jer dosadašnji paketi sankcija nisu oslabili Rusiju u mjeri u kojoj su to priželjkivali šefovi Europske unije.

Nove sankcije otvaraju pitanje odakle će Evropa uvoziti naftu, ko će zaraditi na tome, a ko će sve to platiti.

Također, bitno je napomenuti da je u sklopu šestog paketa sankcija također i isključivanje najveće ruske banke Sberbanka iz SWIFT-a, zabrana emitiranja za tri ruska medija u EU i zabrana lobiranja za ruske kompanije.

No, posebnu pažnju privlače sankcije vezane za naftu, a mnogi se pitaju hoće li sankcije dovesti do novog poskupljenja goriva i u našoj zemlji.

Zanimljivo je da su brojni analitičari u RS i režimski mediji krenuli s dizanjem panike, smatrajući da će sankcije u Rusiji dramatično utjecati na cijene goriva BiH. S obzirom da je poznato da je RS protiv uvođenja sankcija Rusiji, mnogi navodi da je ovo i jedna vrsta propagande.

Šta će biti sa cijenama goriva u BiH?

Ekonomski analitičar Admir Čavalić kaže za Raport da ove sankcije neće u velikoj mjeri utjecati na tržište u BiH.

"Mislim da se precjenjuje utjecaj. Zašto? Zato što što BiH ima diverzifikaciju izvora dostave nafte i naftnih derivata. Za razliku od susjedne Srbije, koja je u nepovoljnoj poziciji. Mi imamo neke druga izlaze, tačnije ulaze po pitanju nafte i naftnih derivata. Ne oslanjamo se isključivo na rusku naftu. Mi imamo naftu i koju nabavljamo i preko susjedne Hrvatske, Slovenije. U potencijalu, možemo imati i pristup globalnom tržištu naftnih derivata, tako da je zasigurno drugačija situacija", pojašnjava Čavalić.

Admir Čavalić: BiH ima i druge pristupe nafti

Međutim, dodaje kako postoji mogućnost da u manjem bh. entitetu dođe u kratkom roku do problema.

"Istina, za RS kao entitet može biti u kratkom roku problematično jer se RS najvećim dijelom oslanja na rusku naftu. Što se tiče Federacije BiH, postoji znatna diverzifikacija po ovom pitanju, tako da ne bi trebalo biti značajnih promjena i problema. Mada, ni u RS ne mogu to da očekujem, zbog činjenice da smo u okviru jedinstvenog tržišta. Ne očekujem neki drastičan skok i rast cijene nafte i naftnih derivata. Tržište ne dozvoljava, nemoguće je to raditi u okviru jedinstvenog trišta, već će potrošači samo kupovati u okviru istog tržišta od drugih potrošača", kazao je Čavalić.

On pojašnjava da je nerijetko naglašavanje potencijala za poskupljenje otvara prostor za neka nova poskupljenja.

"RS je protiv sankcija Rusija i sada se žele građani uplašiti vrtoglavim ciframa i to može biti vrlo moguće jedan od razloga. Nerijetko se nekada i naglašavanjem potencijala poskupljenja otvara prostor za neka poskupljenja. Tako da ne treba i to isključiti", kazao je on.

Na samom kraju razgovora, osvrnuo se i na moguća rješenja u ovakvim situacijama te kazao da trenutno nema nekih jasnih i preciziranih rješenja.

"Mogu samo kazati da treba osigurati skladištenje nafte i naftnih derivata. Druga stvar, da se nastavi sa diverzifikacija ponuđača ponude, da se smanji monopol u okviru velikih distributera i da se podstiče konkurencija na tržištu. Svakako i da se smanje nameti, što se radi preko državnog nivo, konkretno mislim na akcize", zaključio je Čavalić za Raport.