VATERPOLO

Hrvatska izgubila nakon drame u finalu. Španija je prvak Evrope

Hrvatska vaterpolska reprezentacija izgubila je u finalu EP-a od reprezentacije Španije 11:10

Hrvatska vaterpolska reprezentacija izgubila je u finalu EP-a od reprezentacije Španije 11:10. Hrvatska tako nije uspjela doći do treće titule prvaka Starog Kontinenta, dok je Furiji ovo prvi naslov prvaka Evrope. Naslov evropskog prvaka španskim je vaterpolistima donio i izravnu kvalifikaciju za ovogodišnje Olimpijske igre u Parizu.

Granados i Sanahuja s po tri pogotka bili su najbolji strijelci Španije. Hrvatske strijelce je s četiri gola predvodio Luka Bukić, a po dva su postigli Marko Žuvela i Jerko Marinić Kragić. Hrvatskoj nije pomoglo ni 14 obrana sjajnog Marka Bijača.

Odličan početak Hrvatske

Hrvatska je dobro ušla u utakmicu i povela 2:1, na što su Španci odgovorili s dva uzastopna pogotka. Sjajni Luka Bukić bio je pokretač niza u kojem su hrvatski vaterpolisti postigli četiri gola i ostavili Špance bez pogotka gotovo šest minuta te poveli 6:3. Ipak, Španci su se ubrzo oporavili i do kraja druge četvrtine smanjili zaostatak na samo jedan gol (7-6).

Hrvatska je pet minuta bila bez pogotka pri kraju druge i početkom treće četvrtine pa su Španci došli do izjednačenja (7:7). Momčadi su ušle izjednačene (8:8) i u zadnjih 100 sekundi trećeg dijela, da bi Marko Žuvela s igračem manje i Loren Fatović iz vrlo teške vanjske pozicije uspjeli donijeti Hrvatskoj dva gola prednosti za posljednjih osam minuta.

Čudo Granadosa za zlato Furije

Prve četiri minute zadnje četvrtine prošle su bez pogotka, a onda su Španci iskoristili igrača više i golom Sanahuje smanjili na 10:9. Španci su još jednim razornim šutom Granadosa izjednačili na 10:10 minutu i 38 sekundi prije kraja. Isti je igrač šraubom donio prednost Špancima 49 sekundi prije kraja. Hrvatska je imala napad s igračem više za izjednačenje, ali je šut Lorena Fatovića blokiran.

Hrvatskoj je ovo bilo peto finale i treći poraz u dvoboju za evropsko zlato, dok je Španija u svom četvrtom finalu prvi put izašla kao pobjednica.