sukob ne jenjava

I Rusiji i Ukrajini ponestaje municije – ali jedna strana ima značajnu prednost

Uprkos tome što Rusija ima znatno veću vatrenu moć, njena ilegalna invazija na Ukrajinu nije išla prema planu.

Iako Ukrajina nije članica NATO-a, Zapad je na apel ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog za pomoć odgovorio dostavom velikih količina visokotehnološkog oružja i municije.

Dvije godine

Međutim, nakon gotovo dvije godine sukoba visokog intenziteta, obje strane imaju isti problem - ponestaje im municije, prenosi Sky News.

Nadahnut početnim uspjesima Ukrajine u oslobađanju 12.000 kvadratnih kilometara okupiranog Harkova u septembru 2022. godine, Zapad je osigurao ogromnu količinu vojnih zaliha kako bi podržao proljetnu ofanzivu ukrajinske vojske.

Međutim, uprkos mjesecima intenzivnih borbi, liniej fronta se nisu značajno pomaknule. Obje strane trebaju više vatrene moći da ostvare prednost.

Niti jedna od ovih država nema dovoljno zaliha municije da zadovolji zahtjeve tako intenzivnog i iscrpljujućeg rata.

Rusija je uvijek skladištila osnovno oružje i vjeruje se da je počela rat s nekoliko miliona artiljerijskih granata - međutim, čak su i te zalihe sada pri kraju.

Ukrajina se nije mogla mjeriti s ruskim zalihama, ali se zapadna podrška usredotočila na visokotehnološko oružje koje je Ukrajini pružalo sposobnost preciznih napada.

Međutim, to zapadno oružje dolazi iz postojećih zaliha i nijedna nacija nema luksuz da drži više oružja nego što mu je potrebno.

Sigurnosni rizik

Zbog toga je svako oružje donirano Ukrajini povećavalo nacionalni sigurnosni rizik za državu donatora.

Donirajući "starije zalihe" oružja, Zapad je procijenio da su troškovi i implikacije rizika podnošljivi, ali je ponuda bila ograničena.

Kako bi riješila problem nedostatka vatrene moći, Rusija se obratila Sjevernoj Koreji za isporuku balističkih projektila i milion granata. Mogu se očekivati i ponovni zahtjevi.

Iran rado isporučuje bespilotne letjelice i veće rakete, koje možda nisu tako sposobne ili efikasne kao one njihove zapadne kolege, ali najvažnije je da su sada dostupne.

A Rusija ima ogromnu odbrambenu industrijsku bazu koja je prešla na ratnu osnovu, finansiranu ogromnim prihodima od nafte. Rusija se ponovno naoružava, i to brzo.

Nasuprot tome, Ukrajina ima tek nastalu industrijsku bazu koja je vrlo ranjiva na ruske raketne napade - potrebni su mjeseci da se oforme proizvodni kapaciteti i jedan udar Rusije da se uništi.

Ukrajina se nada da će ove godine napraviti milion bespilotnih letjelica, ali se ne može mjeriti s kapacitetom ili sposobnošću ruske odbrambene industrije.

Pored toga, Ukrajina nema oružje kojim bi zaprijetila ruskoj industrijskoj bazi.

Dakle, gdje to ostavlja Ukrajinu? Bez značajne i trajne zapadne vojne podrške, predodređeno je da postane podređena znatno većom sposobnošću Rusije da se ponovo naoruža.

Ogoljene zalihe

Ogoljene zapadne zalihe ne mogu zadovoljiti potrebe Ukrajine. Međutim, Zapad ima znatno veći kapacitet za mobilizaciju svoje vojne industrijske baze ako to odluči učiniti.

Prošle godine, Zapad je obećao Ukrajini da će osigurati milion artiljerijskih projektila do marta 2024. Iako zapadna industrija ima kapacitet odgovoriti tome, ovo obećanje neće biti održano.

Zapadna politička potpora Ukrajini i dalje je snažna, ali ova namjera tek treba biti usklađena s potrebnom kolektivnom finansijskom obavezom.

Zelenskij stalno tvrdi da se bori protiv Rusije u ime Zapada, a da ona ne mora angažirati borce. Međutim, Ukrajina ne može prevladati bez vojne i finansijske pomoći.

Evektualna pobjeda ruskog predsjednika Vladimira Putina u Ukrajini neizbježno bi imala dugoročne posljedice. A što bi Kina - s okom na Tajvan - rekla o takvoj pobjedi?

Ukrajinski rat razotkrio je neke kritične nedostatke zapadnih ratnih pretpostavki.

Osim ako se ne obaveže na dugoročnu strategiju stvaranja oružja koje Ukrajini treba - i to hitno - donijet će Putinu pobjedu za kojom žudi.