Svijet

Ima li spasa evropskom turizmu: Putovanja uz Covid-19 pasoš. Šta to znači?

Održana je videokonferencija ministara država članica Evropske unije zaduženih za sektor turizma kojom je predsjedavao hrvatski ministar Gari Cappelli. Na konferenciji se razgovaralo o pitanjima koja se odnose na problematiku izazvanu pandemijom COVID-19 i njenim implikacijama koje su se odrazile na sektor turizma

Na videokonferenciji su učestvovali ministri i visoki dužnosnici iz svih država članica EU te evropski povjerenik za unutarnje tržište Thierry Breton. Na poziv hrvatskog predsjedništva, glavni tajnik Svjetske turističke organizacije (UNWTO) Zurab Pololikashvili na konferenciji je predstavio inicijative UNWTO-a po pitanju aktivacije turizma.

„Važno je poticanje stvaranja zajedničkih rješenja za izlazak iz krize turističkog sektora uzrokovane pandemijom koronavirusa, ali i stvaranje programa i planova za suzbijanje sličnih ugroza u budućnosti. Zbog toga mi je posebno drago što je na sastanku članova Evropskog vijeća koji je održan prošlog tjedna usuglašen rad na uspostavi Fonda za oporavak koji će bit usmjeren na najteže pogođene sektore i zemljopisne dijelove Europe te vjerujem da smo svi svjesni kako turizam definitivno spada u kategoriju najviše pogođenih sektora u ovoj krizi“, izjavio je Cappelli.

Osim toga, osvrnuo se i na inicijativu za otvaranje turističkih koridora između zemalja za što je istaknuo kako je izuzetno važno da se u cjelokupni proces dogovora o eventualnom otvaranju granica i omogućavanju turističkih kretanja uključe epidemiolozi koji će učestvovati u kreiranju kriterija i mjera za osiguravanje zdravstvene sigurnosti prilikom putovanja turista.

Pri tome je također naglasio kako je za navedenu inicijativu nužna i povoljna, odnosno slična epidemiološka slika povezanih zemalja kao i usuglašenost oko cjelokupnog procesa prilagođenog trenutnoj situaciji s koronavirusom.

Capelli ističe da je zaključak sastanka da mora postojati zajednički plan izlaska iz krize, a da se kroz protokol putovanja, koji uključuje sigurnosni i zdravstveni aspekt, napravi zajednički dokument, nešto poput “Covid-19 pasoša”, koji bi vrijedio za sve zemlje EU pri odlasku i dolasku turista.