Južni pol Mjeseca

Indija bi danas mogla ispisati historiju: Kročit će tamo gdje čovječanstvo još nikad nije bilo

Svemirska letjelica planira sletjeti u oko 13 sati.
Indija Mjesec slijetanje južni pol

Osim pobjede u finalu Svjetskog kupa u kriketu nad Pakistanom, teško je zamisliti da bi bilo šta izazvalo više uzbuđenja u Indiji od njene historijske misije na Mjesec.

Ono što bi bilo značajno dostignuće ne samo za svemirski program zemlje, već i za napore čovječanstva da istraži kosmos, jesto to što će Chandrayaan-3 pokušati da sleti na južni pol Mjeseca.

Svemirska letjelica planira sletjeti u oko 13 sati.

Evo šta treba da znate o tom događaju.

Zašto je važno slijetanje na južni pol?

Samo tri nacije - SAD, Kina i Sovjetski Savez - su ikada sletjele na Zemljin satelit, iako nijedna nije uspjela stići do južnog pola, piše Sky News.

Poteškoća u tome postala je jasna tokom vikenda kada se ruska letjelica srušila tokom vlastite ponude, što znači da su Indiji ostala otvorena vrata za postavljanje nove granice za istraživanje Mjeseca.

Smatra se da zasjenjeni krateri južnog pola sadrže vodeni led koji bi mogao podržati buduću bazu na Mjesecu, omogućavajući astronautima i naučnicima da tamo rade duži vremenski period.

Svemirske agencije, uključujući NASA-u, ranije su otkrile smrznutu vodu u kraterima južnog pola Mjeseca, ali nijedna država se nikada nije upustila u regiju.

Ako je vodeni led zaista tamo, mogao bi se koristiti za gorivo, kiseonik i vodu za piće; i pružaju uvid u prošle lunarne vulkane i porijeklo naših okeana.

Zašto to niko ranije nije uradio?

Kako je pokazala neuspjela ruska misija, to je izuzetno teško.

Indija predobro zna, a prethodnica Chandrayaan-3 (pogađate, Chandrayaan-2) se srušila u blizini svog predloženog mjesta slijetanja 2019.

Uspio je da rasporedi orbiter, ali lender i rover koji su zapravo trebali doći do površine su uništeni.

Južni pol je daleko od regiona Mjeseca koji je bio na meti većine prethodnih misija, uključujući slijetanje Apolla sa posadom iz prošlih decenija.

Jedan od izazova s kojima se suočavaju svemirske agencije je da južni pol Mjeseca ima vrlo grub teren, sa dubokim rovovima i mnoštvom kratera.

Indijski stručnjaci vjeruju da će prilagodbe koje su napravili na Chandrayaan-3, poput čvršćih nogu, dobro izdržati.

Šta će se dogoditi ako sleti?

Prvo, vjerovatno scene deliričnog slavlja u Indijskoj organizaciji za istraživanje svemira i na ulicama Delhija, Mumbaija, Kalkute i gradova širom zemlje.

Premijer Narendra Modi podigao je uzbuđenje, pozdravivši misiju kao "novo poglavlje u indijskoj svemirskoj odiseji" koje će podići "snove i ambicije svakog Indijca".

Održane su molitve za uspjeh misije, škole puštaju televizijske emisije, a planirane su zabave za gledanje.

Misija Chandrayaan-3 će biti kratka, ali - nadamo se - slatka.

Ostat će funkcionalan samo dvije sedmice ako sleti, tokom čega će provesti niz eksperimenata kako bi utvrdio mineralni sastav mjesečeve površine.

Veći dio posla obavit će rover, koji će biti raspoređen preko dva metra visokog lendera.

Vrijeme Chandrayaan-3 na Mjesecu će biti daleko manje od vremena potrebnog da stigne tamo, nakon što je lansiran iz indijske svemirske luke Andhra Pradesh na raketi LVM3 M4 14. jula.

Šta će druge zemlje učiniti od uspješnog slijetanja?

Može se sa sigurnošću reći da će Rusija vjerovatno biti veoma ljubomorna, pošto je izgledala odlučna da pobedi Indiju.

U SAD, šef NASA-e Bill Nelson rekao je da se "raduje" onome što bi se moglo naučiti iz misije.

Američka agencija planira vlastitu potragu za površinom južnog pola Mjeseca, kao i Kina, nakon što je istraživala samo pomoću sondi.