Veliki uspjeh

Indijska letjelica spustila se na Mjesec. Nikad niko nije bio bliže južnom polu našeg satelita

Misija bi mogla učvrstiti status Indije kao globalne supersile u svemiru. Prethodno su samo Sjedinjene Države, Kina i bivši Sovjetski Savez dovršili meko slijetanje na površinu Mjeseca.
Mjesec indija sonda

Indija je spustila svoju svemirsku letjelicu Chandrayaan-3 na Mjesec, postavši tek četvrta nacija koja je ikada postigla takav poduhvat. Misija bi mogla učvrstiti status Indije kao globalne supersile u svemiru. Prethodno su samo Sjedinjene Države, Kina i bivši Sovjetski Savez dovršili meko slijetanje na površinu Mjeseca.

Mjesto slijetanja Chandrayaan-3 također je bliže Mjesečevom južnom polu nego što je bilo koja druga letjelica u historiji to učinila. Područje južnog pola smatra se područjem od ključnog naučnog i strateškog interesa za svemirske nacije, budući da naučnici vjeruju da je to područje dom naslaga vodenog leda.

Voda, zamrznuta u sjenovitim kraterima, mogla bi se pretvoriti u raketno gorivo ili čak pitku vodu za buduće misije s posadom, piše CNN.

Pokušaj Indije da spusti svoju svemirsku letjelicu blizu lunarnog južnog pola dolazi samo nekoliko dana nakon neuspjelog pokušaja druge nacije da učini isto. Ruska svemirska letjelica Luna 25 srušila se na Mjesec 19. augusta nakon što su joj motori otkazali, čime je okončan prvi pokušaj zemlje da sleti na Mjesec u 47 godina.

Dok se Chandrayaan-3 približavao Mjesecu, njegove su kamere snimile fotografije, uključujući i onu snimljenu 20. augusta koju je indijska svemirska agencija podijelila u utorak. Slika nudi krupni plan Mjesečevog prašnjavog sivog terena.

Indijski lunarni lender sastoji se od tri dijela: lendera, rovera i pogonskog modula, koji je do sada svemirskoj letjelici osiguravao sav potisak potreban da prijeđe 384.400 kilometara (238.855 milja) praznine između Mjeseca i Zemlje.

Lender, nazvan Vikram, dovršio je precizne manevre potrebne za lagano dodirivanje površine Mjeseca nakon što se izbaci iz pogonskog modula. Ušuškan unutra je Pragyan, mali rover sa šest kotača koji će se pokrenuti iz lendera spuštanjem niz rampu.

Lender težak oko 1.700 kilograma (3.748 funti) i rover od 26 kilograma (57.3 funti) prepuni su naučnih instrumenata, pripremljenih za hvatanje podataka koji pomažu istraživačima u analizi mjesečeve površine i davanju novih uvida u njen sastav.

Dr. Angela Marusiak, pomoćna profesorica istraživanja na Lunarnoj i planetarnoj laboratoriji Univerziteta u Arizoni, rekla je da je posebno uzbuđena što lunarni lender uključuje seizmometar koji će pokušati otkriti potrese u unutrašnjosti Mjeseca.

Proučavanje načina na koji se Mjesečevi unutrašnji slojevi pomiču moglo bi biti ključna informacija za buduće napore na površini Mjeseca, rekao je Marusiak.

"Želite biti sigurni da potencijalna seizmička aktivnost neće ugroziti nijednog astronauta", rekao je Marusiak. "Ili, ako bismo gradili strukture na Mjesecu, one bi bile sigurne od bilo kakve seizmičke aktivnosti."

Očekuje se da će lender i rover funkcionirati oko dva tjedna na površini Mjeseca. Pogonski modul će ostati u orbiti, služeći kao relejna točka za prijenos podataka natrag na Zemlju.

Radeći zajedno sa saveznicima kao što su Sjedinjene Države i Francuska, Indija je dio drugog vala svemirskih sila u nastajanju. Svemirski program ove zemlje postao je jedan od najprometnijih u svijetu u razvoju istraživačke svemirske tehnologije.

Chandrayaan-3 je tačka nacionalnog ponosa i širokog interesa širom Indije. Mnoštvo se okupilo na lansirnoj rampi u Svemirskom centru Satish Dhawan u Sriharikoti u državi Andhra Pradesh, a više od milion ljudi uključilo se na YouTubeu u julu kako bi gledalo let letjelice.

Indijska organizacija za svemirska istraživanja (ISRO) potvrdila je da je modul za slijetanje Chandrayaan-3, što na sanskrtu znači "Mjesečeva letjelica", imao "uspješno odvojen" od pogonskog modula šest dana prije planiranog slijetanja zakazanog za 23. augusta. Indija je 14. jula lansirala raketu s bespilotnom letjelicom za slijetanje na Mjesec, što je njen drugi pokušaj da to učini u sklopu svog jeftinijeg svemirskog programa nastoji dosegnuti nove visine.

Indijska misija poprimila je još veći značaj nakon ruskog neuspjelog pokušaja slijetanja na Lunu 25. Ako Chandrayaan-3 bude uspješan, Indija bi također postala druga zemlja koja je spustila svemirsku letjelicu na Mjesec u 21. stoljeću nakon Kine, koja je od 2013. postavila tri lendera na površinu Mjeseca — uključujući i prvi koji je sletio na Mjesečevu udaljenost strana. (Posljednji američki lunarni uređaj za slijetanje, misija Apollo 17 s posadom, sletio je 1972.) Više od desetak zemalja ima planove za misije na Mjesec u nadolazećim godinama, uključujući misiju koju je pokrenula japanska svemirska agencija - Japan Aerospace Exploration Agency - za koju se očekuje da će krenuti kasnije ovog mjeseca. Sjedinjene Države također planiraju poslati tri komercijalna lunarna landera na Mjesec počevši od ove godine, dok NASA nastavlja raditi na svojoj misiji Artemis III, koja bi mogla vratiti astronaute na Mjesec već 2025. godine.

Međutim, slijetanje na Mjesec ostaje izazovan pothvat. Posljednji pokušaj Indije da spusti svemirsku letjelicu na Mjesec, tokom misije Chandrayaan-2 2019., nije uspio. I dvije komercijalne svemirske letjelice nedavno su se srušile na površinu Mjeseca - jedna iz Izraela 2019., a druga iz Japana u aprilu.

"Nema sumnje da je slijetanje na Mjesec pravi izazov", rekao je upravitelj NASA-e Bill Nelson u izjavi ranije ove sedmice.

“Ali Mjesec nudi veliku naučnu nagradu, zbog čega smo vidjeli toliko nedavnih pokušaja ponovnog posjeta površini. Radujemo se svemu što ćemo naučiti u budućnosti, uključujući i iz indijske misije Chandraayan-3.”

Indija je također potpisnica američkog Artemis Accords, dokumenta koji ocrtava predložena pravila puta za buduća istraživanja Mjeseca. Rusija i Kina nisu potpisale sporazum.